| Bossmen a întrebat:

Salut, as vrea sa construiesc un pc de gaming cu un buget de 600 de euro si cand m-am uitat multi spun ca un cpu de gaming ar trebui sa fie de la un quad core in sus si multi zic ca ar trebui un i5 dar nu stiu daca ar fi indicat sa iau un amd hexa core sau chiar un octa core. Ce parere aveti si de ce lumea prefera un i5 quad core in loc de un amd hexa core sau octa core si ce procesor de buget mai mic ar fi indicat pentru un live stream de lol pe twitch? Multumesc anticipat, dau funda.

Răspuns Câştigător
| PrunaPătrată a răspuns:

Salut, nu stiu daca raspunsul meu mai are importanta, dar procesoarele de la Intel sunt peste cele de la AMD, deci degeaba ai un hexa core sau octa core AMD ca un Intel quad core ii poate da clasa usor, recomand sa-ti iei un i5 foarte bun sau un i7 decent, poti incerca pe www.pcgarage.ro, acolo au multe procesoare, dar fie vorba intre noi, parerea mea e ca in gaming si livestreamuri ai nevoie de placa video buna in general, poti avea un procesor decent daca nu chiar bun, dar daca ai o placa video buna si 8-12-16 GB ram sa compenseze esti numa' bine! AMD nu recomand de la FX 8000 in sus fiindca au un consum foarte mare de curent, un procesor decent de la AMD ar fi FX 6300 quad core 3.5 gHz la un pret de numai 510 lei ( 100 Euro ) si asa poti economisi ca sa-ti iei o placa buna.Am incercat sa-ti fac un PC cat de cat decent pentru 600 de euro de pe acest site, pcgarage, ai aici rezultatele (am facut acest lucru pentru a ajuta sa te orientezi, nu trebuie sa te iei dupa mine neaparat): Varianta 1 ( este cat de cat echilibrat, nu are o placa video de milioane, dar e indeajuns cat sa faca ce vrei tu ) http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1411878/

Varianta 2 (este mai buna decat prima, am pus cooling pe aer ca sa economisesc putin din pret, eventual puteam sa pun 4 GB ram in loc de 8 ca sa ma apropi mai mult de pret): http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1411913/

Am incercat sa-ti dau 2 variante la pretul pe care il vrei, dar e foarte greu la pretul de 27 de milioane sa faci un PC cu pretentiile tale, eu iti recomand sa mai pui niste banuti de o parte, mai tragi putin cu PC asta, si cand strangi o suma mai mare de bani, apare Varianta 3 care sigur iti va depasi orice asteptari: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1411938/

Desigur ca la fiecare sistem se mai pot face modificari pentru a reduce pretul, mi-e lene sa-ti dau exemple, daca esti curios intreaba-ma, inclusiv la varianta 3, care ar costa putin sub 1000 de euro, se mai pot face modificari, dar parerea mea e ca merita.

| rgx a răspuns (pentru PrunaPătrată):

PrunaPătrată,pai la 43 mil la varianta 3 am o configuratie de face" pipi" rau de tot pe ce ai tu acolo.Nu vreau sa para ca o jignire ca am zis "pipi" uite aici http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1412063/

| Bossmen explică (pentru PrunaPătrată):

Ai facebok sau ceva sa te contactez?

| PrunaPătrată a răspuns (pentru rgx):

Nu m-am suparat, singura problema e ca sistemul tau e picat din start, in primul rand ca nu are coolingul necesar ca sa duca i5-ul skylake si gtx-ul 970, eu fac chestii simple aici, daca m-as fi chinuit sa-i fac un sistem de "milioane" poate ar fi iesit ceva mai bun decat ce i-am recomandat in raspunsul anterior, in plus, sursa ta s-ar putea sa arda foarte usor daca vreodata, in vreun joc, PC-ul lui va fi solicitat mai mult, nu ai ales componentele necesare ca sa poate rezista acest sistem.

| PrunaPătrată a răspuns (pentru Bossmen):

Trimite-mi mesaj pe privat aici pe site si dupa vom lua legatura.

| rgx a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Cum adica coolingul necesar? carcasa vine cu 3 coolere de 120 montate din fabrica si mai poti monta inca doua. Iar daca te referi la coolerul de la procesor este foarte bun mai ales ca pe acest i5 nu poti face oc.In legatura cu sursa iar nu ai nimerit-o, este arhisuficienta si sistemul nu va sta tot timpul in full load.Eu cred ca esti pe langa fenomen, fara suparare!

| rgx a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Apropo invata si tu cine sunt Super Flower, nu judeca dupa nume.

| Bossmen explică (pentru rgx):

Rgx cum pot afla daca sursa este compatibila cu celelalte componente?

| rgx a răspuns (pentru Bossmen):

Care sursa?

| Bossmen explică (pentru rgx):

Oricare vreau sa zic o sursa in general cum afli daca este compatibila cu celelalte componente.

| rgx a răspuns (pentru Bossmen):

Pai majoritatea sunt compatibile cu toate coponentele in afara de pocnitorile de 50 lei.Eu am o regula de baza atunci cand doresc sa cumpar o sursa, este bine sa nu luam surse mai ieftine de 150 lei, abia de la 150 lei in sus putem gasi surse de calitate, asta daca stim ce cautam pentru ca toate sursele arata aproape la fel.
O sursa buna inseamna: PFC activ, Short circuit protection (SCP), Overpower protection (OPP), Overcurrent protection (OCP), Overtemperature protection (OTP), Overvoltage protection (OVP), Undervoltage protection (UVP), eficienta peste 80+, 4+4/8 conectori ATX, cel putin doi conectori PCI-E, cel putin 6 conectori SATA, o linie de 12V de cel putin 45A sau 4 linii de cel putin 20A pentru 12V.

28 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Lumea prefera i5 pentru ca e mult mai bun ca amd, chiar daca e octa core!
Cu 600 de euro poti sa construiesti un system in jurul unui i7, nu neaparat i5 sau amd.
Eu zic sa mergi pe Intel si pe nVIDIA si 8-12 gb ram la 1600.
Cu toate ca toate jocurile pana in prezeznt cer 8 gb ram recomandat si 4-6 pe mediu respectiv minim, am zis 12 sa fi pe plus, nu se stie ce vor cer jocurile din 2016.
O placa video cu latimea de banda de 256 e suficienta pentru jocuri, asta sa nu iti sacada sub 80-90 de fps pe ultra si direct x 11.1.
Uite aici una la un pret decent=> http://www.emag.ro/......DN94XBBBM/ in caz de vrei sa fi pregatit pentru noua generatie de jocuri dx 12, uite aici =>http://www.vatanbilgisayar.com/......karti.html dar vei fi nevoit sa renunti la i7 pentru i5, asta sa te incadrezi in buget!

| Bossmen explică (pentru ROB3RT89):

Da dar vreau sa fac live stream cu 60 fps pe lol cam ce configuratie cu 600 de ero as putea face?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Bossmen):

In locul tau nici nu m-as gandi la amd, ar fi exclus din start.
La fel ca si placile video ati.
Un i5, o placa video nvdia gtx 700+, 8 gb ram(1600) iti ajung si iti mai raman si ceva banuti.
Mai departe e alegerea ta intre hdd si sdd si evident o sursa capabila sa-ti duca systemu lejer!
Dar la 600 iti ajunge si de ce ti-am recomandat prima ora, un i7 si un gtx 900+ pe 256 biti sunt bine venite chiar si petru noua generatie de jocuri pe dx12 dar si pentru cele actuale!

| K0sti a răspuns:

Din simplu motiv ca jocurile nu stiu sa foloseasca atatea core-uri! Majoritatea folosesc 2, cel mult 4, unele! Asa ca ce sa faca cu restul?

| Bossmen explică (pentru K0sti):

Ciudat ca britanici care au facut teste pe cele mai noi jocuri gen gta v sau far cry 4 crysys... Spun ca jocurile recente beneficiaza destul du considerabil de un hexa core decat un quad core.

| n1n1o a răspuns (pentru Bossmen):

Nu exista joc (momentan) sa ceara mai mult de 4 nuclee

| Jipa95 a răspuns:

Salutare! Intra-adeva linia de procesoare pornind de la i5-urile pe 22nm bazate pe haswell/skylake de la Intel ofera o performanta mai ok / nucleu fata de procurile amd iar unele dintre ele si de mai multe tehnologii.
Dar asta nu te opreste in a-ti alege un fx precum 8300. Este un cpu foarte bun, 4-5 anisori de acum in colo duce toate jocurile pe full hd, iar cu nucleele ramase si nefolosite in gaming faci si stereaming in paralel fara probleme.
In fine, daca ai fi avut un buget mai maricel ( de la 3000 ron in sus ti-as fi bagat un 4460 acolo ) dar pana in 600 euro ai asa ceva : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1411673/

Bafta!

| peperonies a răspuns:

Povestea la procesoare e putin mai complexa de cate coruri are si la ce frecventa merge. instructiuni pe ciclu, cache, yada yada yada...

un i5 e suficient momentan pentru jocurile de acum, nu te arunca la cele high end si ia-ti ceva mid-range(nu prea sunt jocuri cpu bound momentan) si e diferenta de cateva fps intre generatia a 2-a de procesoare Intel si a 5-a. investete restul intr-o placa video.

| Bossmen explică (pentru peperonies):

Da dar pentru un live stream de league of legends cu setarile high la joc se poate cu un buget de 600 euro?

| peperonies a răspuns (pentru Bossmen):

Da, nu o sa ai probleme. si pentru intrebarea de jos nu conteaza daca e pcie 2.0 sau 3.0 decat daca ai titan... Merge placa 2.0 in slot 3.0 si placa 3.0 in slot 2.0.

| Bossmen explică (pentru peperonies):

Si un processor amd vishero octa core de 3. 3ghz este bun pentru un live stream?

| Bossmen explică (pentru peperonies):

Cum adica titan?

| rgx a răspuns:

Poti merge si pe configuratia asta http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1408628/

| anonim_4396 a răspuns (pentru rgx):

Ai avut vreodata o placa video de aia cum ai dat tu in wishlist? zici ca sunt motoare de avion laughing

| rgx a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu,asta era pe la inceputul lor! partea buna la turbina e ca evacueaza caldura afara din carcasa cu toate ca sunt putin mai galagioase.Dar am vazut si unele pe ventilatoare care sunt mai galagioase decat aceasta placa.

| Bossmen explică (pentru rgx):

Da dar casa se potriveasca cu placa video nu trebuie ca placa de baza sa aiba pci express 3.0 ca placa video si daca nu, cum sti daca placa de baza se potriveste cu placac video?

| rgx a răspuns:

Toata treaba e ca ceva mai bun decat un gtx 760 sau gtx 950 nu vei gasi in bugetul tau si nici ceva mai bun decat un fx 8300.