| JeStieKungFuDaNuStieKarate a întrebat:

Salut, as vrea sa imi cumpar o placa video nVIDIA geforce 6800 GT cu 256 mb si as vrea sa imi spuneti daca e bine sa o iau nou nouta sau la mana a doua, ma gandesc ca poate daca e la mana a doua merge la fel de bine sa ma costa mai putin, dar astept raspunsurile voastre. Ofer funda!

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Intrebare:unde mai gasesti tu vechitura aia de placa noua? Aia e placa din 2004-2005. Nu merita sa dai banii pe asa ceva

| JeStieKungFuDaNuStieKarate explică (pentru sltlp):

Am cerut system requirements la unele jocuri si am vazut ca o.placa de asta m-ar ajuta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ati putea da un sfat pertinent ar trebui sa stim ce placa de baza ai. Daca nu stii denumirea ia CPU-Z de pe net ( e gratuit) si spune ce scrie la mainboard si model.

| JeStieKungFuDaNuStieKarate explică (pentru Salontanul):

Gata am gasit. Mainboard:Gigabyte Technology Co.Ltd. Model GA-7VT880. Si versiunea F4. iar procesorul este Amd Athlon(tm) XP 2500+ 1, 8GHz, si ram de 512MB, iar peste 2 saptamani vreau sa-mi iau ram de 4 si o placa video buna(acum am un radeon 9200 series) pe care mi-ai recomanda-o tu, te rog sa imi zici si ce RAM si ce placa... fi sigur ca vei primi o funda! Mersi mult.

| Salontanul a răspuns (pentru JeStieKungFuDaNuStieKarate):

Asta este un computer vechi. Au dreptrate ceilalti. Nu merista sa investesti in el. Nu stiu unde ai gasit placa video dar nu poti gasi de cat la mana a 2-a si te poti pacali. Eu zic sa-ti strangi 600-700 lei si sa faci schimbari esentiale. Sau ia-ti un computer la mana a 2-a, de la o firma, cu garantie cu procesor mai modern. Nu poti sa-ti iei o memorie de 4 Gb. ca nu merge. Placa suporta maxim 1 Gb pe slot si ai 4. Deci in total poti sa ai 4 Gb pe toate sloturile.

| JeStieKungFuDaNuStieKarate explică (pentru Salontanul):

Deci in prima faza mi-ar trebui alta placa de baza?big grin

| JeStieKungFuDaNuStieKarate explică (pentru Salontanul):

Caci as vrea sa-i "mai lungesc viata" calculatorului asta pentru 1-2 ani... pana iau ceva cu adevarat bun. Mai am un prieten care se pricepe in calculatoare, dar acum vreau sa vad un sfat bun... Ce ar trebui schimbat, pentru ca eu prima data stiam ca am probleme doar cu ramu si placa video, acum vad ca e alta treaba.

| Salontanul a răspuns (pentru JeStieKungFuDaNuStieKarate):

Piesele cumparate pentru acest computer pot si sunt mai scumpe de cat unele noi. Daca vrei sa dai bani degeaba cumpara-ti acea placa video pe slot AGP care nu se mai foloseste. Ia-ti 4 Gb de memorie care este la o fecventa mica si lucreaza greu si gata. Nu merita sa te chinui!

| JeStieKungFuDaNuStieKarate explică (pentru Salontanul):

Nu vreau placa aia video... mi se recomanda la system requirements la fifa 12, pe mine ma interesa sa stiu ce e de facut sa imbunatatesc calculatorul. Mersi mult oricum

| Wehrmacht a răspuns:

Eu zic s-o iei noua...e destul de veche si depasita placa deci nu-i scumpa.