| AndreiNicu a întrebat:

as vrea sa imi fac 2 filtre de bas pasive! dar fara bobina, intrucat in primul rand nu stiu cum sa o calculez, iar in al doilea rand nu am sarma de cupru pentru bobinaje. As dori sa-l fac doar din rezistenta(e) si/ sau condensator(i), Mentionez ca cele 2 difuzoare sunt de bas si sunt de 50 W pe 4 ohmi, respectiv 35 W pe 8ohmi! Pentru cel mai bun raspuns dau funda! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te complici prea mult daca zici ca nu ai sarma de cupru emailat.(e cel mai scump)
Nu stiu pentru ce iti trebuie filtru. Daca ai paraziti poti pune cate un condensator de 1000uF in paralel pe difuzoare. Daca ai un bazait cand dai volumul la max, incearca sa verifici condensatorii de filtraj pe alimentarea amplificatorului.

| maturgrizonat a răspuns:

Fara bobine nu se pot realiza filtre functionale.
Bobina / sarma bobinaj in cantitati mici gasesti la un atelier de bobinaj.