| TupacShakur a întrebat:

Vreau sa construiesc un subwoofer sau cum se mai zice un "homemade subwoofer".
Am ajuns la partea in care trebuie sa fac bobina sau cum se zice pe englezeste "voice coil" dar nu stiu cum sa incep.
Am un magnet cu gaura din interior de 2.7 cm.
Acum ce fel de sarma de cupru imi trebuie, cat de lunga sa fie, cate straturi trebuie sa fac, si cati ohmi trebuie sa aiba.
Va rog sa imi dati un raspuns.
P. S. daca vreti sa ziceti sa imi cumpar un subwofer ca e mai bun decat asta facut de mine mai bine nu mai postati. E doar un experiment vreau sa vad daca reusesc si daca sa aude.
Am subwofer de la logitech asa ca nu imi tebuie altul.
Va rog dati un raspuns care sa ma ajute.
DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| grgdlk a răspuns:

Stiu ca exista o formula pentru bobine, un nr de spire e egal cu anumit voltaj scos, trebuie' sa cunosti ceva fizica pentru a face chestii d astea, si toate se cam leaga intre ele, nr de spire cu viltajul scos, cu ohmii aia, etc etc, vb asa din auzite si eu tongue

| TupacShakur explică (pentru grgdlk):

Si eu am auzit de asta dar nu stiu exact cum. oricum multumesc ai fost mai folositor decat djalex

| TupacShakur explică:

DjAlex tu nu intelegi ca am subwoofer?
eu vreau sa fac unul doar ca sa vad daca merge. de ce sa imi cumpar unul daca am deja?

| alexeu998 a răspuns:

oh go on cu banii astia luai unu nou si nu te mai chinui atat