| slimsshady a întrebat:

As vrea sa incep un canal de Youtube in limba engleza si dupa cum bine stiti in Romania Youtube nu te poate sustine din nr. de vizualizari. Asadar ideea mea este sa creez un cont Youtube cu adresa ip schimbata pe America, sa-l trec prin verificare de pe numere tot la fel si dupa sa incep sa creez content.
Suna un pic prostesc, dar acum vine intrebarea : daca eu fac toti pasii astia, numarul vizualizarilor mele sunt inregistrate ca fiind din Romania sau America (CPM)?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Nu intelegi. Faptul ca acest canal al tau va fi in limba engleza, iti da posibilitatea sa-ti cresti numarul de vizualizari si din alte tari, pentru ca majoritatea abonatilor din US inteleg engleza.
Nu este nevoie sa treci prin partea de schimbare de IP, pentru ca ai risca sa ai canalul inchis. Dar, daca canalul va transmite in engleza si are continut de calitate, poti sa-ti faci canal romanesc si sa castigi abonati straini. Nu e mare smecherie.
Numarul de vizualizari se castiga datorita originalitatii, popularitatii si calitatii temei tratate, iar accesul la limba engleza faciliteaza cresterea numarului de abonati de pe glob.
Nu e tocmai legal sa-ti faci cont cu un alt IP, iar regulile YT sunt destul de stricte. Pot aparea si probleme cand ai sponsorizari sau trebuie sa fii platit.

| slimsshady explică (pentru Lostlyric):

Cand am auzit chestia asta cu schimbarea de IP mi s-a parut o prostie si mie pentru ca nu o foloseste nimeni, voi da o citire regurilor de pe Youtube, multumesc! happy

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Iti va fi suspendat canalul daca faci chestia cu adresa IP.Sa nu crezi ca-i pacalesti cu un truc de copil de clasa a 4-a.Trece doar canalul pe limba engleza, creeaza content in aceeasi limba si iti vei atrage si abonati straini.Ideal ar fi sa faci content care sa aiba legatura cu ceva popular din America sau niste subiecte ''hot'' si intens discutate in prezent la ei, asta ca sa mareasca sansele de a le aparea la sugestii.Se vorbeste la ei in prezent despre moartea lui Marilyn Monroe si canalele de stiri si Youtube doar despre asta discuta? Bun, faci si tu acelasi lucru in engleza.Doar un exemplu.

| Ionut58282856 a răspuns:

Nu iti schimba adresa IP, cea mai buna varianta ar fi sa faci content in limba engleza si sa primesti vizionari din alta tara si asa si profitul mai mare. Eu fac si instrumentale si fara sa vreau au venit si cativa din alte tari, succes dar nu face Youtube pentru bacnote ca e c-am copilaros