| TheNexus a întrebat:

As vrea sa-mi iau un monitor, dar nu ma prea pricep. Ce panel este mai bun? IPS sau TN? Daca se poate sa-mi dati un link de la un monitor bun de la o firma cunoscuta si sa fie neaparat de 144hz. Pretul nu conteaza numa sa merite. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

De la un punct intervine subiectivismul și de aceea îți propun o listă:
https://www.emag.ro/......g,star-4/c

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" nu ma prea pricep" nu se împacă cu:
- e panel...IPS sau TN?
- sa fie neaparat de 144hz

Bugetul maxim să fie de cât?

| TheNexus explică (pentru sierra1):

Din moment ce am zis ca nu stiu care e mai bun evident ca nu ma pricep. Am vazut optiunea de a alege ce panel vreau si nu stiu care e diferenta. Ma rog, pretul nu prea conteaza atata timp cat nu dau banii degeaba. Sa fie bun si sa ma tina.

| sierra1 a răspuns:

Vorbind de paneluri:
Se recomandă monitoarele TN celor care doar navighează pe internet și se joacă puțin în timpul liber. Panelurile IPS sunt mai mult pentru graficieni, ilustratori și artiști 3D, acolo unde culorile contează cel mai mult, iar costul unui astfel de monitor este considerat mai mult o investiție. Monitoarele VA reprezintă o soluție de mijloc foarte bună, recomandată gamerilor sau celor care petrec foarte mult timp în fața monitorului.
Alege!

Insist asupra bugetului pentru că altfel oferta e enormă!

| TheNexus explică (pentru sierra1):

Ok, mersi mult. Eu nu sunt in domeniul de grafica, dar ma joc foarte mult deci presupun un panel VA ar fi cel mai bun. Cand vine vorba de pret nu as vrea sa dau mai mult de 2.000 de lei dar nu este batut in cuie.

| sierra1 a răspuns (pentru TheNexus):

La banii ăștia te poți gândi serios la un TV 4k mare mare mare, Împuști doi iepuri dintr-un foc

| TheNexus explică (pentru sierra1):

Pai, am deja un TV 4k destul de mare si nu prea imi place. Ma dor ochii dupa ceva timp. Prefer monitor sincer.

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Din selectorul "tehnologie display" (stânga jos), alege ce dorești

| TheNexus explică (pentru sierra1):

Ok, acesta pare cel mai bun. https://www.emag.ro/......D4XXH7BBM/ Ce zici?

| sierra1 a răspuns (pentru TheNexus):

Da, e tare și cu ecran curbat!

| TheNexus explică (pentru sierra1):

Ok, multumesc mult! O zi buna!

| sierra1 a răspuns (pentru TheNexus):

Numai bine!

| sierra1 a răspuns (pentru TheNexus):

De la un punct intervine subiectivismul și de aceea îți propun o listă:
https://www.emag.ro/......g,star-4/c

| EusebiuPWN a răspuns:

Nu face prostia sa iei monitorul ala. 27 inch pe fullhd e chin. Pentru fullhd e recomandat 24'/24.5'. Daca zici ca te joci foarte mult, o varianta cu panou TN e mult mai potrivita. Panourile TN au un timp de rapsuns foarte mic si input lag scazut, insa sufera de niste culori mai slabe fata de VA sau IPS. TN-urile aseta de 1200 de lei in sus, deja nu mai e cazul de culori proaste, cum au alea de 300-400 de lei.
Nici Samsung-ul ala nu-i rau, ba chiar e considerat un best buy, dar varianta cu 23.5' neaparat. Insa trebuie sa stii ca VA-urile sunt cele mai lenese cand vine vorba de timp de raspuns, insa ofera un contrast si culori chiar bune.
Ai avea asa:
https://www.evomag.ro/......91426.html

http://www.cel.ro/......SQ0MDwq-l/

https://www.pcgarage.ro/......ync-144hz/

Mai sus nu are rost sa mergi, next step ar fi 2k si 27', insa e nevoie de o placa video zdravana.

Inca ceva, noi ti-am recomandat, insa tu n-ai specificat ce placa video ai. Ca idee, pentru fullhd 144hz ai nevoie de 1070/1070ti ca sa te bucuri de experienta 144hz. Bineinteles sunt jocuri unde nici 1080ti-ul nu scoate 144 de fps-uri, insa nu ai nevoie neaparat de 144 sa te bucuri de o experienta cat mai fluida, insa asa ar fi recomandat. Asa ca, daca daca ai 1060 sau mai jos, si nu vrei sa faci upgrade in viitor, cel mai bine ramai la fullhd 24' 75hz. Asta doar daca nu esti jucator inrait de csgo/overwatch/ alte titluri esports. Asa s-ar justifica cei 144hz.

| TheNexus explică (pentru EusebiuPWN):

Pai sa stii ca am un 1070ti deci nu cred ca ar fi vreo problema

| TheNexus explică (pentru EusebiuPWN):

Si da, joc jocuri de tip eSport, mai ales Overwatch. Nu stiu, ce zici de monitorul asta? https://www.pcgarage.ro/......ync-144hz/

| EusebiuPWN a răspuns (pentru TheNexus):

E foarte bun. Oricare dintre monitoarele recomandate de mine sunt foarte ok. Doar ca Samsung-ul sta mai bine pe partea de culori, insa e mai lenes ca timp de raspuns. Daca vrei sa ai o experienta cat mai fluida, acel Asus sau acel BenQ sunt cele mai bune alegeri.
Daca vrei ceva mai sus, asta inseamna 27' si rezolutie 2k. Insa asta inseamna ca deja o sa ai un numar de fps-uri mult mai mic. Asa ca, cel mai bine 24' si fullhd zic eu. Orice alegere ai face, daca nu esti multumit ai timp 14 zile sa-l returnezi, asa ca, nu ezita. happy

| TheNexus explică (pentru EusebiuPWN):

Ok, Mersi mult! O zi buna!