| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi iau un PC pe piese dar am cateva nelamuriri pentru ca nu ma prea pricep atat de bine. M-am mai uitat la videoclipuri pe internet si stiu lucrurile generale dar tot nu inteleg unele chestii (vreau ca PC-ul sa ma ajute in jocuri dar si pentru streaming).
-Eu la PC-ul pe care il am in momentul de fata(este un Pc mai slab) am 2 placute de memorie RAM (2GB x2) si as vrea sa mai adaug o placuta de 8GB. Ei, ar fi o problema daca as face asta? Ar merge sa fie triple channel sau nu merge daca e 8BG+2GB+2GB?
-despre SSD-uri si HDD-uri stiu cat de cat dar am vazut intr-un Sistem de Gaming (de 4000 ron) ca HDD-ul lipseste, acesta/acestea sunt optionale? Sau poate nu mai e nevoie de HDD...(Din nou, nu ma judecati ca nu ma prea pricep ).
-Alta nelamurire ar fi despre Coolere. Am vazut ca si acestea lipsesc din unele Sisteme de Gaming si multi ori nu cumpara coolere ori le cumpara separar (in wishlist-uri). Acestea sunt doar pentru unele tipuri/combinatii de componente?
*O prima idee ar fi asta:
-processor: Intel i5-9400F 2.9GHz Coffee Lake
-placa video: MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS OC 6GB GDDR6 192-bit
-Placa de baza: MSI B360-A PRO
-Memorie: Memorie ADATA XPG Gammix D10 Black 8GB DDR4 2666MHz CL16
-Carcasa: Carcasa Segotep SG-K5 Black
-Sursa: Segotep SG-600B, 80+ Bronze, 500W
-SSD: ADATA Ultimate SU650 960GB SATA-III 2.5 inch Retail
*Ce parere aveti? Ar mai trebui HDD si Cooler sau merge si asa? As putea sa fac streaming cu el/ cu jocuri (jocuri populare in perioada asta) si ar trebui sa mai modific ceva la el?
Sper sa ma ajute cineva big grin

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu o sa -ti raspund doar la nelamuririle acestea:
"-despre SSD-uri si HDD-uri stiu cat de cat dar am vazut intr-un Sistem de Gaming (de 4000 ron) ca HDD-ul lipseste, acesta/acestea sunt optionale? Sar poate nu mai e nevoie de HDD...(Din nou, nu ma judecati ca nu ma prea pricep )

-Alta nelamurire ar fi despre Coolere. Am vazut ca si acestea lipsesc din unele Sisteme de Gaming si multi ori nu cumpara coolere ori le cumpara separar (in wishlist-uri). Acestea sunt cesecare doar pentru unle tipuri/combinatii de componente?"

Nu stiu unde ai vazut tu ca nu avea niciun HDD, SSD, SSHD, de unde rula sistemul de operare baietel?
Un PC complet se poate numi complet astazi daca are atat clasicul HDD (de preferar cu 7200 RPM) cat si un SSD, doar SSD sau doar HDD nu este ok dar nici capat de lume, fara HDD/SSD nu se poate face un PC (vezi ce am scris in primul rand), fara HDD nu ai mediu de stocare mare, iar lumea in general tinerii vor jocuri caci toti pentru asta aveti PC nu ca sa invatati programare, folositi linux sau sa spargeti servere! Si ai nevoie de spatiu, eu am umplut lejer un HDD extern de 4 TB numai cu filme si muzica (astea-mi plac mie), cine este gamer si zice ca are nevoie doar de un SSD fie el si de 512 GB sau 1 terra, acela nu este sanatos, cand un joc video mare ocupa acum si peste 100 GB, doar unul!

Ce coolere nu cumpara acestia? Cand iti faci un sistem fie el si din piese/componente, componentele de baza vin fiecare cu cooler, placa video de ex., sursa de alimentare vine cu propriul cooler, apoi sunt procesoare care vin cu cooler si altele care nu vin, este o CRIMA sa nu ai cooler pe procesor il faci praf in cateva minute! Toti care cumpara procesoare (CPU) la care producatorul nu a dorit sa puna in pachet si un cooler, toti absolut toti cumpara coolere pentru acel procesor aftermarket, nu stiu daca este generalizata dar procesoarele sumpe Nu vin cu cooler de fabrica...
Apoi orice carcasa fie ea ieftina sau scumpa vine incepand cu 2 coolere si poate ajunge la 10-100-1000, cu cat mai multe cat mai bine.
Deci ce coolere nu pun astia, astia de pe net? Nu te mai lua dupa toti cunoscatorii care au descoperit PC-urile de acum 1 an de zile! Intreabai pe cei care au copilarit cu Nintendo, Gameboy sau copii ale jocurilor pe TV- SNES (super Nintendo) in casa ca stim mai bine decat cei nascuti cu tableta in mana, caci noi ne-am dat cu capul de pereti sa invatam cate ceva happy

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

Omul n-a zis ca nu avea nici HDD, nici SSD.
A spus ca lipsea HDD-ul, ceea ce vezi in destul de multe cazuri, din motive de silentiozitate in primul rand. Si mai exista categoria care pentru depozitat pe termen lung foloseste HDD extern.

"Apoi orice carcasa fie ea ieftina sau scumpa vine incepand cu 2 coolere si poate ajunge la 10-100-1000"

Nu ai cum sa pui coolere pe carcasa.
Poate te referi la ventilatoare, dar asta e alta mancare de peste.
O carcasa normala (non server), dar "bestie" poate adaposti MAXIM 4+4+1+2 (fata, sus, spate, jos) ventilatoare.
Plus inca 1 DACA ai cusca pentru HDD si te gandesti sa pui si in spatele acelei custi 1.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Da, la ventilatoare m-am referit cand am spus de carcasa!
Stiu si eu ca nu m-am nasct ieri ca HDD numai sunt la moda, desi eu recomand atat HDD cat si SSD, HDD inca vor mai exista 3-5-10 ani atata timp cat SSD-urile inca au pret mare raportat la capacitate...cand SSDurile de mare capacitate 2 terra, 3 terra, 10 terra vor fi accesibile atunci vorba ta HDD vor disparea!

| Wr3nch a răspuns:

1. Nu deoarece trebuie fie de acelasi tip.
2. Depinde de cat spatiu de stocare vrei. Hdd-urile sunt mai lente dar considerabil mai ieftine in comparatie cu un SSD. Poti pune unul ca sa ai unde sa salvezi si sa editezi/arhivezi videourile.
3. Depinde mult de carcase, si de ce coolere sunt folosite pe placa video/procesor. Unii se multumesc cu versiunile stock, altii pun ce le place lor, altii baga mai multe cu speranta ca vor fii pisele cat mai reci.

| NLS a răspuns:

- spui in prima intrebare de Triple Channel.
A existat asa ceva, exista si Quad Channel pe unele placi de baza, insa nu pe a ta.
Placile de baza care suporta Triple Channel au fie 6 sloturi pentu RAM, fie 12.
A ta e doar Dual Channel, iar Dual Channel inseamna fie 2 placute de RAM, fie 4...
Cand ai doar 2, conteaza in ce numar de slot le infigi, ordinea corecta o gasesti in manualul placii tale de baza (nu e la toate la fel).
Iar placutele trebuie sa fie identice, ca sa obtii un mod de lucru Dual: aceeasi capacitate, aceeasi frecventa, acelasi voltaj si aceeasi latenta (CL)!
Daca totusi doresti sa pui impreuna placi de marimi diferite, asigura-te ca:
sunt aceeasi generatie (DDR3 sau DDR4... )
au acelasi voltaj (altfel risti sa nu ti le vada)
au aceeasi latenta (din nou apar complicatii mari daca au CL diferit)
Latenta si voltajul se pot ajusta din BIOS, insa nu mereu, uneori pur si simplu nu va merge, iar daca nu te pricepi e si mai rau.
Frecventa poate fi diferita, vor lucra la fecventa placutei cu frecventa cea mai mica (insa trebuie ca toate frecventele folosite sa fie in limita acceptata de placa de baza. Pentru asta, consulta pagina placii de baza, sau manualul)

- DA, HDD-ul poate la ora actuala sa lipseasca, daca esti multumit cu capacitatea SSD-ului pe care ti-l permiti.
LA un moment dat in viitor cand SSD-urile se vor mai ieftini si capacitatea lor va creste, HDD-urile vor "disparea (vor continua sa existe, in capacitati mai mari, insa foarte putini le vor mai cumpara)."

SSD-uri exista de mai multe feluri:
+++ in format SATA (acele cutiute mici) precum cel ales de tine
+++ in format M.2:
------ acestea pot folosi
interfata SATA (caz in care au aproximativ aceleasi viteze ca si cele de mai sus)
sau
interfata PCI-E x4 (sunt mai rapide, iar daca au si NVMe inscris pe ele, sunt FOARTE rapide, insa foarte scumpe)

+++ in format mSATA (acestea au disparut deja, s-au folosit doar in laptopuri)

- arata-mi un astfel de sistem, in care lipseste coolerul procesorului
Sunt tare curios. laughing))

Coolerele pot fi de multe feluri, uneori mai greu de recunoscut.
Poate ai vazut un waterblock mai elegant sau un AIO si nemaivazand magaoaia de aluminiu te-ai gandit ca nu exista cooler.

NU am stat sa analizez acum la sange configuratia pe care ai facut-o, dar din start iti spun 3 greseli destul de mari:
NU lua memorie ADATA
NU lua SSD ADATA
si NU lua sursa Segotep

| costinvlad49 a răspuns:

Ia-ți r7 2700x cu RX 590 și 16 GB dual channels. X470.

| Marshal2118 a răspuns:

Intreaba pe mygarage acolo baietii te ajuta