| anonim_4396 a întrebat:

Salut as vrea sa știu dacă procesoarele sunt toate compatibile cu orice placa de baza, eu de exemplu vreau sa iau un Intel core i3 din a 4 generație și am auzit că sunt și componente la care trebuie sa verifici daca sunt compatibile

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu toate sunt compatibile, verifici lista procesoarelor suportate de placa de baza si asa vezi daca iti duce procesorul sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca nu. Trebuie sa verifici ce memorie suporta procesorul, pe ce socket(soclu) lucreaza si dupa ce le verifici iti cumperi placa de baza si memorie. De exemplu i3 4330 este pe socket 1150 si suporta memorie cu frecventa 1333 sau 1600, deci trebuie sa gasesti o placa de baza care suporta ram 1333/1600 frecventa si procesor pe socket 1150