| CosteaVlad a întrebat:

Salut happy
Aş vrea să vă cer părerea celor care vă pricepeţi, în legătură cu o mică problemă pe care o am la PC. big grin
Ideea principală este că îmi face figuri standby-ul şi hibernate-ul. Închiderea mi-o face OK cu ambele opţiuni, însă când îl repornesc se resetează, îmi bagă un mesaj de genu' cum că "sesiunea nu a putut fi restaurată" şi că tot ce pot să fac e să-i selectez opţiunea "reiniţializare şi încărcare normală windows".
Boon, dezvoltând un pic ideea, am XP sp3 instalat de o săptămâna, drivere ok, programe instalate doar 3-4, strictul necesar, servicii şi procese inutile lansate la startup dezactivate, am lăsat doar Nod-ul şi ctfmon (languagebar-ul); deci tot ce ţine de windows e absolut în regulă. Calculatorul îl am de vreo 4 ani, iar prima dată am avut pe el Linux, urmat de XP Professional fără SP, de pe care mi se trezea perfect din std-by şi din hibernate. A urmat un XP sp2, de pe care nu mi se mai trezea când îl închideam cu una din cele 2 opţiuni, mergea doar "turn off", închiderea normală. Acel XP l-am avut instalat vreo 3 ani, după care am reinstalat XP sp2, aceleaşi figuri făcea. Formatare totală HDD, refacere partiţii, instalare XP sp3, şi tot aceleaşi fiţe le face.
Aş înclina să mă axez pe 2 variante: ori e de vină service pack-ul, în sensul că partea aia de sistem care răspunde de hibernate şi std by e în conflict cu el, ori a fost ceva modificat în BIOS. În bios legat de secvenţele de stand-by ar fi cred ACPI-ul, setat pe Yes(setat pe NO nici nu mai trece de BIOS ca să încarce windows-ul, se resetează imediat, deci acolo tot yes e setarea), Power Management: Enabled, Suspend mode: S1, l-am setat şi pe S3, dar tot la fel făcea. Aşadar şi prin urmare totul OK şi pe-acolo.
Întrebare întrebătoare: până la urmă ce-aş putea să-i fac? Stand-by ul oricum nu-mi trebuie, că buleşte memoria cu timpul dacă e utilizat des, dar hibernate-ul e super util şi mult mai mişto de folosit ca opţiune de închidere decât turn off.
Dacă nu cumva o fi vreo problemă de natură hardware şi aia e... în cazul ăsta n-aş prea avea ce să-i fac.
Dacă le aveţi careva cu astea, m-aş bucura să puteţi să m-ajutaţi.
Mulţumesc frumos. happy

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Probabil ca ar trebui sa incerci un XP fara SP-uribig grin

15 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Incearca si pe un sistem de operare bazat pe Linux. Descarca repejor un Wubi Installer si instaleaza o distributie de Ubuntu, Kubutu etc. versiunea 10. 04.

http://wubi-installer.org/

Daca ai viteza buna de download atunci in 30 minute(maxim) l-ai instalat.
In Ubuntu mai face figuri? Ca sa stim daca e de natura Software/Windows.

| Aero a răspuns:

Ai doar 256 mb ram? daca stiam nu-ti mai sugeram ubuntu.
intre timp am mai gasit ceva:

http://support.microsoft.com/kb/907477

http://support.microsoft.com/kb/815304

Poate te ajuta link-urile astea:). Cat despre XP fara SP... da merita experimentul cand ai tu timp. Eventual dupa ce-l instalezi fara SP, sa incerci sa updatezi la un SP mai nou si observi diferentele dupa instalare.

| Aero a răspuns:

" În momentul când îl repornesc din stdby HDD-ul face un zgomot ai ciudat, ca şi cum s-ar forţa ceva la el, după care brusc pică, şi restart, sau ecran albastru, în care îmi zice că s-a oprit ca să previna stricarea calculatorului, sau ceva de genu "

Nu puteai sa specifici si asta in intrebare?hee hee. Eu ti-am sugerat sa instalezi Ubuntu pentru ca ma gandeam ca ar fi o problema de drivere in Windows si pentru ca prin Wubi se instaleaza rapid Ubuntu, mult mai rapid decat Windows. Oricum eu am zis ca mai intai sa vedem daca sunt probleme de natura software.

Daca poti sa descarci si programul trial HDDLife, ar fi o sugestie pentru. a vedea cat ai la % la Health, poate programul asta nu mai arata "OK"big grin

| Aero a răspuns:

OK. Deci va trebui sa te gandesti si la achizitionarea unui nou PC?big grin

| CosteaVlad explică:

Mi l-a descărcat în 5 minute. happy Îi dau sa-l instaleze şi văd cum e situaţia după. Mulţumesc mult Aero pentru sugestie. O să revin cu detalii. happy

| CosteaVlad explică:

Nu am reuşit să instalez ubuntu. A pornit instalarea, un mic mesaj de eroare la început Pentru instalare sunt necesari 256 de Mb de RAM iar disponibili sunt doar 255. I-am dat să treacă peste şi să-l instaleze. A instalat ce a instalat, la un moment dat îmi zice că instalarea se va termina în câteva momente. A trecut o oră şi ceva şi nimic, zero activitate HDD, săgeţica de la mouse blocată, progres instalare 15% şi totul îngheţat timp de o oră şi... n-am mai avut ce face. După XP stau 20-30 de minute să-l instaleze, după ubuntu cât să stau, 5 ore? Am apăsat pe butonul de la unitate, şi-a făcut el o finalizare rapidă şi s-a închis. L-am repornit şi a reluat instalarea de la 0. Mai să pic pe tastatură. I-am dat reset şi am intrat din XP.
În altă ordine de idei, am mai avut o versiune de ubuntu instalată acum câteva luni, dar nu am reuşit să fac absolut nimic din acel SO. Mergea foarte, da foarte greu, dădeam un click pe ceva treceau 20 de minute până îmi deschidea un rahat de meniu, apoi de aplicaţii ce să mai pomenesc...
Deci ubuntu cade, mi-ar fi plăcut Linux mandrake, SO-ul cu care a venit PC-ul meu, dar care în urma unei pene de curent mi-a dat o eroare şi l-am chemat pe un vecin de-al meu să mi-l facă şi mi-a băgat XP-u.

| CosteaVlad explică:

Cred că mai bine încerc să-i bag un professional fără SP, să văd de unde mama melcului mai pot face rost de aşa ceva, şi văd ce rezolv, dacă rezolv...

| CosteaVlad explică:

Zi-mi şi mie te rog de unde-aş putea să descarc XP Professional simplu, fără niciun SP, că am căutat de mi-au sărit capacele şi peste tot am găsit numai de la SP1 în sus... sad

| CosteaVlad explică:

@cilion s-ar putea să ai dreptate. În momentul când îl repornesc din stdby HDD-ul face un zgomot mai ciudat, ca şi cum s-ar forţa ceva la el, după care brusc pică, şi restart, sau ecran albastru, în care îmi zice că s-a oprit ca să previna stricarea calculatorului, sau ceva de genu. Deasta vreau să instalez XP fără SP, pentru că atunci cănd l-am avut instalat mergea ok. Dacă şi din ăla îmi face figuri e clar că e harddisk-ul de vină.
I-am dat să-mi verifice integritatea HDD-ului cu mai multe programe, şi îmi zice că totul e ok.

| CosteaVlad explică:

@Aero, da, ai dreptate, puteam să zic şi lucrul ăsta în întrebare însă l-am omis. De ce, nu ştiu, am uitat să-l mai specific pentru că m-am axat pe alte chestii, şi-am uitat de el.
Am descărcat HDDlife Pro v 3. 0. 136 şi arată cam aşa:
HDD:
total size: 80. 0 GB
temperature: 29 C
work time: 7 moths 10 days 1 hour (5281 hours)
health status: ok! 79%
performance: excellent! 100%
ALL RIGHT!

Conclusion: The reliability and performance of your hard drive are completely all right. But do not forget to back up your data at least once a week since nobody is protected against bad luck.

Deci, ce să pricep din astea? big grin

| CosteaVlad explică:

Ştiu, problema e de unde fac rost de el. laughing

| CosteaVlad explică:

Nu ţi-am dat fundiţa pentru că ar fi fost neapărat câştigător răspunsul, ci pentru că ai fost băiat bun ş-ai vrut să mă ajuţi. Avusesei deja 5 răspunsuri la întrebarea mea... laughing
Mersi mult pentru tot oricum. happy
Natura problemei în cel mai probabil caz e una de sistem, conflicte hardware, software, SP, alea alea... mama melcului ştie...

| CosteaVlad explică:

Am instalat un XP fără SP (2001), şi tot la fel face. Deci se pare că are o problemă (defecţiune mai bine zis) undeva la componentele fizice, şi nu e nimic care să ţină de partea de soft, windows, drivere, etc. Asta e... bine că merge. laughing happy

| CosteaVlad explică:

Deocamdată nu are rost, pentru că la ce fac eu pe el îmi ajunge (messenger şi pierdut vremea pe net). Peste vreo câţiva ani poate când o să se damblagească de tot, o să-mi iau poate un laptop. Însă până atunci mai e. Cine ştie ce-o să mai apară... dar deocamdată sunt foarte mulţumit cu ce am. happy
Îţi mulţumesc încă odată pentru toate răspunsurile. happy

| cilion_5256 a răspuns:

Ideia mea e ca e problema tehnika mai concret a HARD-DISK-lui. vezi controleaza-l la bad-uri. 1) ca la instalarea ubuntului sa treaca mai mult de ora. 99% ca HDD e pe duse. 2) si asta pote fi si eroarea chind windowsu face fisierul de hibernare. si apoi nu se trezesti din cauza ca nu poate fi citit fisierul depe hard si iti da eroare si restart. 99% cauza si rezolvarea problemei.