| Sociu_Alin_1998 a întrebat:

Salut, as vrea si eu sa imi cumpar un desktop pc pentru gaming (doar unitatea). Am un monitor de rezolutie 1366-768 iar bugetul ar fi unul de 30 milioane (3000 lei). Multumesc anticipat.

13 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns (pentru K0sti):

Ba si asta e bomba de pc in afara de placa aia viedeo PCI Express 2.0 e bine
DA II FACI O REDUCERE si aia e nu?laughing

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

I-am facut, de la 130.000.000 cate e nou la 29!

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Asta e si mai bomba: http://www.epasystems.ro/......ore-x5650/
Din pacate nu-l mai am pe stoc, au fost putine bucati si s-au dat ca painea calda!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru K0sti):

Fai reducere la orcare isi alege si aia e
daca nu sa il ia pe ala de i-am zis eu ala bate pe ambele ale tale laughing

| AdrenalinTm a răspuns (pentru K0sti):

Sau recomandai unu pe AMD

| AdrenalinTm a răspuns:

Sursa Seasonic S12II-620 ATX 90 euro

placa de baza ASRock B85 KILLER ATX D-Sub/HDMI/DVI DDR3 cam 70 euro

procesor E3-1225 v3 250 euro

RAM DDR3 1600Mhz 16GB CL10 Kingston KIT (2x8GB) HyperX Fury B vreo 80 de euro

placa video Video ASUS R9 270-DC2OC-2GD5 vreo 150 de euro

hdd SEAGATE 1TB ST1000DM003 7200rpm 64MB Barracuda

SSD Kingston SSD 120GB 2.5 SSD Now V300 SATA III retail vreo iar 50 euro

nu cred ca sare mult de 30 milioane DAR MERITA+o carcasa
cum zice salam E BOMBA laughing

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Hdd SEAGATE 1TB ST1000DM003 7200rpm 64MB Barracuda 50 de euro si la ram sa fie 4 x 4 nu 8x2

| AlexElektro1987 a răspuns:

Toate le iei de le Emag. Un i5 4460 este 9 milioane plus un gtx 960 de 10 milioane plus 8 gb de ram, 2 milioane jumatate, o placă de bază de 3 milioane plus un hdd de 1tb care este 2, 5 milioane, o sursă de un milion și de 2 milioane îți iei o carcasă de care vrei tu

| AndreiM77 a răspuns:

Sfatul meu este urmatorul: sa iti cumperi componente si sa faci un PC din ele, in bugetul pe care il ai o sa-ti construiesti un PC zdravan, daca ai nevoie de ajutor in privinta alegeri unor componente compatibile intre ele, pot sa iti fiu de folos.
Dar daca nu vrei uite una buna aici:http://www.cel.ro/......-128bit-l/
Pentru gaming este foarte buna, si nu este scumpa, dar daca vrei performanta bune asculta de sfatul mu.

| BobiTheBoi a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-adventure-v12/
Dupa multe cautari am ajuns la asta. Desi nu este un procesor i7, in gaming diferentele dintre i5 si i7 sunt minime, aproape inexistente, avand in vedere restul componenetelor, desi aici mai lipseau 8 gb de ram, eu unul consider ca sunt suficienti cei 8 gb pe care-i ai avand in vedere restul sistemului, 1TB de ram este maximul care poti sa-l gasesti la un pc pus direct, pe viitor cand mai strangi bani poti eventual sa-ti mai pui. Placa video o sa functioneze la putere maxima avand in vedere hardware-ul. Acest pc merita incadrandu-se in bugetul tau si cu mai 100 plus ce ti-a ramas probabil poti sa-ti mai pui acei 1TB de care ziceam, desi mi s-ar parea destul de inutil atata memorie. Eventual ceva memorie ram sa ajungi la 10-12 GB RAM cu banii ramasi, pentru ca tot ce trebuie faci e sa le adaugi la locul lor, nu mai au loc alte actiuni. Cam atat puteam spune sper ca te-am ajutat si sper sa-ti prinda bine. :)

| NicolasAlx a răspuns:

Ohoo o sa iti iei unu calumea. Eu am facut un calcul, un i5 e vreo 10000000 lei, o placa de baza gasesti la vreo 400 lei numai buna, placa video r9 si vreo 16 gb de ram e tot ce ai nevoie, a si un pci express sa fie la placa video de 3.0 in rest, celelalte le iei tu.