| Duster_2794 a întrebat:

Salut, as vrea si eu sa stiu cum as putea lega 2 calculatoare la acelasi modem. Sunt abonat Romtelecom si am un MODEM THOMSON ST516 v6 SPEEDTOUCH. In acelasi timp detin 2 calculatoare! Unul mai vechio pe Windows XP si celalalt mai nou pe Windows 7. Mentionez ca am IP FIX! Ce as vrera eu sa va intreb e cum as putea conecta ambele calculatoare la acelasi modem/ip/retea (cum o fi numa sa fie) fara a plati inca un abonament la ClickNet... Variante stiu ca era SWITCH sau ROUTER. Dar totusi nu stiu care s-ar potrivi mai bine. La SWITCH am inteles ca trebuie 2 placi asemanatoare sau ceva de genu. e calculatorul vechi am o placa de retea ONBOARD si una separata, iar pe cel nou doar ONBOARD. Va rog mult ajutati-ma. Dau Fundita+VOT!

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Un switch e mai ieftin, are o mufa de intrare (unde vei conecta cablul de internet, cel care iese din modem) si 4 sau mai multe iesiri, la care conectezi PC-urile. Nu ai nevoie de mai multe placi de retea. Prin intermediul switch-ului poti nu numai sa ai net pe ambele calculatoare, ci in acelasi timp sa fie conectate si in retea locala (LAN). Succes!

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

N-ai cum sa le legi de la modem. cere alt tip de modem si o sa le poti lega fiecare la slot-ul lui.

| Kattan a răspuns:

Un switch este de ajuns.

| elycrissro a răspuns:

Mai exista o versiune, doar cu un cablu cross-over ca sa aiba si celalalt internet, problema este ca, ca sa folosesti calculatorul 2 primul trebuie sa fie aprins.
Aici gasesti detalii, http://www.byetsoft.eu/......ernet.html

| Duster_2794 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri!
((Intrebare de ce nu vad fundita in dreptul raspunsului? ))

| mitica_3688 a răspuns:

Cumpara un switch cu 5 porturi Trendnet TE100-S5 1 si va merge sigur, fiindca si eu folosesc asa ceva.