| David218 a întrebat:

Salut! Au început să-mi vină constant atenționări de la Mail System Delivery by Gmail (așa parcă se numește) precum că adresele de email la care am trimis mailuri, nu există. Am intrat la secțiunea,,Trimise" de pe Gmail și îmi apărea că am trimis mail care conținea un link care pare suspect, la o grămadă de adrese de email care sunt și mai suspecte. Eu n-am trimis acel mail, dar tot îmi vin atenționări de la Mail System că adresele acelea de email nu există.
Am bănuit că e vorba de vreun virus sau o spargere de cont și am schimbat parola, am activat,, 2FA", dar atenționările primite de la Mail System, continuă să curgă. Aveți idee ce ar trebui să fac? Mersi anticipat!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai un virus, asta e clar.
Ar trebui să boot-ezi de pe un CD special cu antivirus și să cureți sistemul.

| David218 explică (pentru mihai69):

Dacă am făcut boot cu ajutorul unui stick USB cu Windows, e bine așa? S-au șters absolut toate fișierele. Înainte să dau boot, am primit alertă pe telefon precum că am fost deconectat de la Gmail de pe laptop și-mi arăta că o aplicație rău intenționată a apucat să intre în contul de Gmail. E de ajuns acel boot pe care l-am făcut?

| mihai69 a răspuns (pentru David218):

Posibil, dar nu 100% sigur. Dacă ai pornit direct de pe stick și ai dat reinstalare sistem, ar trebui să fie ok.
Dar cel mai sigur e tot cu CD / DVD.

| David218 explică (pentru mihai69):

Am înțeles. Mersi mult!

| mihai69 a răspuns (pentru mihai69):

Google după Rescue CD.

| Lioana a răspuns:

Nu cred ca ti-a intrat cineva pe cont. Poate ai deschis vreun link care a trimis automat acel mail. Ti-a folosit adresa.
Daca e doar un mail trimis si nu se mai trimit altele, rapoartele de nelivrare se vor epuiza la un moment dat, dupa ce se incearca livrarea pentru toate acele mailuri.
Daca se mai trimit si alte mailuri atunci va trebui sa ii contactezi pe cei de la Google. Oricum nu ar strica sa le raportezi problema.