| Sandu3 a întrebat:

Salut.Azi cei de la firma de internet mi-au montat ceva in casa in sensul ca acel cablu care-mi intra direct in unitate acum imi intra intr-un fel de aparat asa plat cu niste leduri care se tot aprind si se sting, dupa care cablul iese din el si intra in unitatea calculatorului.Nu este rooter.Mi-au spus ca s-a schimbat infrastructura. Poate sa-mi spuna cineva ce e acest aparat si ce avantaj am cu el in continuare? Internetul merge ca si inainte.Credeam ca merge ceva mai repede cu jucaria asta, dar nu, se misca la fel.Deci cum se numeste aparatul asta si mai ales ce avantaj am eu de pe urma lui, pentru ca efectiv mi-au taiat netul sambata si nu ma mai puteam conecta de fel si m-am trezit ca trebuie sa-mi pun aparatul asta ca sa mearga in continuare.Cam neplacut. Aveti vreo idee, ce e? Aveti si voi in apartamente asa ceva?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa toate raspunsurile (majoritatea bune) o sa-ti spun si eu ceva: internetul va merge mai bine daca schimbi placa de retea. Ai o placa veche si trebuie una mai rapida. Daca este placa integrata, cumpara-ti una noua mai rapida: https://bit.ly/3eoETmb
Alege-ti una care se potriveste la sloturile tale sau la portul USB, care are intrare pentru cablul RJ-45 si care are 10/100/1000 Mbps

suntserios
| suntserios a răspuns:

E probabil un modem.
ai multe avantaje, probabil emite deja wifi si poti conecta mai multe device uri prin cablu.

| JicaContra a răspuns (pentru suntserios):

Cred sincer ca e mai de graba media convertor si in casa la el acum intra fibra

sau el habar nu are si e router, cei de la gigi fac asta, au inceput sa traga fibre in casa si sa puna un router in care intra fibra direct

deci, intrebatorule, de la cine ai internet?

| Sandu3 explică (pentru JicaContra):

Internetul e de la Digi.Deci m-am ales cu o chinezarie in casa de care nu aveam nevoie si care se mai si incinge serios.

| JicaContra a răspuns (pentru Sandu3):

Are antene?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am internetul de la UPC (Vodafone in prezent), am un modem in care intra cablul TV, si de acolo devine internet (wi-fi sau cabluri de retea).
Ceea ce ai tu acolo, banuiesc ca este tot un modem. Cu o poza era mult mai simplu.

| Sandu3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Scrie GPON Terminal, model Huawei Echo Life HG 8242.

| PainTech a răspuns:

Poate fi router / modem sau ONT (dacă ești pe fibra, practic tot un fel de modem este).

Nu nu poți spune ce scrie pe aparat?

| Sandu3 explică (pentru PainTech):

Scrie GPON Terminal, model Huawei Echo Life HG 8242.Nu e nou.A mai fost folosit ca are la zgarieturi o gramada.Si se mai si incinge serios.

| PainTech a răspuns (pentru Sandu3):

Da, e un ONT (optical network terminal).
GPON e "tehnologia de comunicare" dacă vrei să îi zici așa.

Cred că am același model, adevărat, se încinge destul de tare dar cel puțin teoretic îți permite o viteză mult mai mare decât ce aveai înainte...

| Silwian a răspuns:

De ce nu i ai intebat pe ei ce i cu respectivul aparat?/daca ti au montat si camere de filmat in casa?))

| AlleXuSS a răspuns:

Presupun ca esti nelamurit ce face acel GPON nu?
Ti-au schimbat cablul clasic care vine de la stalp in camera/respectiv in pc cu acel terminal cu fibra optica
avantaje pe timp naspa cum ar fi iarna cel mai des se intampla sa inghete cablul normal de aceea au pus fibra, este cam greu sa-ti pice net-ul, tv-ul nu te astepta la viteze mai mari acel terminal este pentru binele tau :) https://www.startbit.ro/gpon poftim poate intelegi ce e cu acel terminal
se pot conecta mai multe dispozitive la acel terminal cum ar fi
CATV(TV, tell fix)