| Jager a întrebat:

Azi mi-am cumparat un laptop si mi se parea ca merge cam greut, gen se bloca cateodata. Ma gandeam sa-i mai cumpar niste rami.
Ce memorie ram imi puteti recomanda? de 8 sau 12. Il folosesc mai mult in word, excel, dar si Netflix, Youtube, uneori si cs go.
https://www.emag.ro/......DS54G3MBM/

Răspuns Câştigător
| Cosmin89321 a răspuns:

Bai,eu iti zic sa nu te complici cu returnare si de-astea, sugestia mea e sa iti iei o memorie de 4gb 2666mhz (daca iei mai rapida va functiona tot la 2666mhz), si un ssd de 120gb sau mai mult daca stii ca vei folosi. Pe ssd pui sistemul de operare (windows 10), e gratis, cauta pe Youtube cel.ro cum sa instalezi windows, de acolo am invatat eu.
Daca ai un magazin in oras ia-ti de acolo memoria cel putin, daca nu merge (ceea ce se intampla foarte rar) le zici sa ti-o schimbe. M-am adancit prea mult in intrbarea ta.

46 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Pune o placuta de 16 ai numai un slot

| Jager explică (pentru aditimus):

Din cate scrie in Task Manager, ar avea 2 sloturi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

RETUR URGENT! Cine mama dracului vinde laptopuri cu HDD de 5400 in 2020, cu DOAR 4 GB DE RAM, si fara SSD? Si mai ales cine e atit de idiot incit sa cumpere asa ceva? De fapt stai, ca avem raspunsuri la ambele intrebari! P.S. Mi-am luat laptop cu HDD de 5400 si 4 GB de memorie in 2009... si pentru perioada respectiva era cu mult mai putin jalnic ca asta, avea si display foarte ok de 17.3, placa video dedicata, si a costat vreo 2500 RON...

| Jager explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai mai pot sa returnez daca i am rupt putin cutia?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jager):

Bineinteles.

| NLS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aprob, insa preturile din ziua de azi, sunt altele, pentru video dedicat... (petardele alea de MX230, nu prea sunt placi video)

in cazul lui, la acelasi pret sau aproape,
ar fi gasit asa ceva

https://www.emag.ro/......DPXTCMMBM/

Frecventa nominala procesor mai mare,
Boost mai mare la Intel, dar asta nu inseamna mai nimic, pentru ca la AMD se pastreaza frecventa de boost, la Intel se ating doar spike-uri,

SSD 512 PCIex,

8GB Ram. (din ce e scris in specificatii, din nou, 4 sunt sudati de placa, si 4 ocupa singurul slot)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Exact, gasesti pana in 2500 o gramada de laptopuri parfum. Nu mai zic de ce scule gasesti refurb/sh cu 3 ani garantie. Geeen...https://www.diabloscomputer.ro/......-hd-webcam - 2554 RON cu licenta de Windows 10 Pro si 3 ani garantie :)

| Jager explică (pentru NLS):

Nu cred ca ma mai complic cu retunatul.
Ma gandeam sa i fac o adaptare cu un caddy, sa i pun un ssd de 120 gb si in locul hdd-ului si in locul unitatii optice sa i pun hdd-ul. Oare merge?

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Eu as pune SSD-ul in Caddy.

As risca cu acel Emtec, daca as avea buget foarte mic, insa nici acest ADATA nu sta tocmai rau.

https://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/su630-240gb-sata-iii-25-inch/

Cu RAM ul e problema, pana nu afli exact ce latenta are la 2667MHz.

Acum e 10, fiindca lucreaza la o frecventa mai mica, insa tu cand cumperi placa de 2667, acolo e afisata latenta pentru aceasta frecventa maxima.
Si tare ma tem ca CL19 ai nevoie, nu stiu insa sigur.

| Jager explică (pentru NLS):

Si ce se intampla daca pun de 15?

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Se pot întâmpla mai multe:
1. Nu îți vede noua plăcută, pana nu o forțezi sa functioneze la CL19 din BIOS (sau ce latenta are plăcuta ta actuala), dar nu pe orice placa de baza poți face asta, și fiind și vorba despre laptop cu o plăcută sudata, nu știu ce sa zic.

2. Nu mai bootează sistemul, și vei primi un mesaj în acest sens, în etapa de P. O.S.T. pentru ca apare un conflict între placute.
3. Nu mai bootează, și ecranul va fi complet negru, monitorul va intra in standby (asa am pățit eu cu ram HyperX cu latenta CL14, prea mica pentru 2 miniPC uri pe care le-am cumpărat la începutul anului. Am pus CL16 și a mers)
4. In cazuri rare, va porni, dar da freeze imediat, sau se oprește.

| Cosmin89321 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da,da ala e second hand si are procesor vechi, e slab la 2500

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosmin89321):

Slab pentru ce? E model business, facut sa dureze si sa poata fi servisat ca lumea, nu cu toate alea lipite unele de altele ca la mizeriile astea noi.

| Cosmin89321 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da man, da e vechi, nu se compara cu asta nou la performanta, are procesor de 4 ani, e mai ineficient, plus ca e refurbished si ecranu probabil e deteriorat, tipul vrea un laptop normal pe care sa mearga csgo, laptopul ala business are grafici mult mai proaste si procesor mai slab.Memoria si hdd-ul le poti upgrada, dar la ala maxim intr-un caz rar ii poti pune un i7 din aceeasi generatie care nu va avea grafici mai bune.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosmin89321):

CS Go merge pe orice spanac din ultimii 10 ani, sa fim seriosi... Daca nu stii ce e aia refurbished nu mai fa presupuneri cu probabilitati. La cele cu ecranele deteriorate sau probleme estetice e specificat clar pe site. Crede-ma ca am tot luat refurburi de vreo 10-15 ani incoace pentru familie si prieteni, inclusiv pentru mine, si de multe ori desktopurile/laptopurile vin cu HDD/SSD/memorii noi.

| Jager explică (pentru Cosmin89321):

Nu o sa ma axez mult pe jocuri. mai mult pe business. daca e la un timp un lol ceva si cam atat. ma deranjează faptul ca se misca greoi in browser si pornirea. ii trebuie aproape 2 min

| Cosmin89321 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Refurbished e second hand dar curatat,windows instalat,poate upgradata memoria,stocarea si in caz ca trebuie, o componenta inlocuita. Ce vreau sa spun e ca laptopul lui e mai puternic dacat cel de care zici tu, si nu are sens sa ii faca downgrade. Atentie, am spus mai puternic, nu mai rapid. Daca ii pune SSD si 4gb ram va fi mai bun din toate punctele de vedere importante.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosmin89321):

Da, mai puternic, nu mai rapid, si mai ales nu MAI DURABIL. Degeaba e mai puternic daca dupa 4 minute de jucat ii face throttle...

| Cosmin89321 a răspuns (pentru Jager):

Bai,eu iti zic sa nu te complici cu returnare si de-astea, sugestia mea e sa iti iei o memorie de 4gb 2666mhz (daca iei mai rapida va functiona tot la 2666mhz), si un ssd de 120gb sau mai mult daca stii ca vei folosi. Pe ssd pui sistemul de operare (windows 10), e gratis, cauta pe Youtube cel.ro cum sa instalezi windows, de acolo am invatat eu.
Daca ai un magazin in oras ia-ti de acolo memoria cel putin, daca nu merge (ceea ce se intampla foarte rar) le zici sa ti-o schimbe. M-am adancit prea mult in intrbarea ta.

| anonimg a răspuns:

Nu trebuia sa-ti cumperi laptop cu hdd. Recomand returnarea lui, deoarece este si scump. Hdd-ul va incetini sistemul.
De asemenea trebuia sa il iei cu 2 sloturi de ram. Acum nu ai decat un slot. Trebuie sa dai banii pe o memorie mai mare daca vrei sa faci modificari; iar aceasta pe care o ai acum, ce o sa faci cu ea? Poate sa o vinzi pe olx. Dar o vinzi mai greu pentru ca memoria de laptop nu se potriveste la pc; si nici cea de la pc nu se potriveste la un laptop.
Am intrat si pe site-ul de la Asus si nu spune nicio specificatie despre acest laptop. Ciudat.
Instaleaza-ti programul Speccy ca sa vezi cate sloturi de memorie ram ai in el: https://www.ccleaner.com/speccy/download
Sa nu desfaci suruburile ca pierzi garantia.

| OldSoul a răspuns:

Mai bine, pune-i ssd intai.

| NLS a răspuns:

In specificații apare ca are un singur slot pentru memorie, deci nu vei putea adauga, ci va trebui sa o vinzi pe a ta, și sa cumperi alta, de 8 sau 16GB, după cât buget ai.
Dar la ce procesor are, zic ca 8 e suficient.
Inainte sa cumperi, ar fi indicat sa instalezi Cpu-z sau HWinfo, sa vezi ce latenta are placa actuala.
Sa pui alta placa cu latenta mai mare (adică timp de acces mai lung) va încetini și mai mult sistemul, iar dacă pui o latenta foarte mica, s-ar putea sa nu o recunoască placa de baza. (am pățit asa ceva)
(plus ca plăcile cu latenta mica sunt scumpe și mai rare)

Frecventa noii placi : 2667... sau ceva mai mare (2933 sau 3000) dacă citești manualul laptopului și scrie ca suporta.

| Jager explică (pentru NLS):

Https://imgur.com/a/5kO7Z8u

Ma gandeam sa i pun o placuta de 8gb HyperX 2666mhz ddr4. oare este compatibila cu ce are pe ea acum?

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Daca intr-adevar are 2 sloturi, te asiguri verificand si in CPU-Z

TAB-ul SPD, in stanga sus e o caseta (sub textul Memory Slot Selection).
Daca acolo sunt 2, inseamna ca ai 2.

Latenta tot de acolo o afli.
posteaza 2 imagini cu taburile Memory si SPD

Daca mai poti adauga 1 placa, eu recomand de 4 GB, pentru a functiona in Dual Channel. (cele 2 placi trebuie obligatoriu sa aiba toate caracteristicile tehnice identice, inclusiv capacitatea)

Procesorul nu e foarte puternic, nu prea ai ce face cu 12GB RAM,
de fapt ai avea ce face, dar e mai grav ca pierzi DualChannel.
Depinde si ce programe intentionezi sa folosesti.
Fara Dual Channel, pierzi cam 25-30% din performanta RAMului.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Acum vad ca are doar HDD de 5400rpm.
Si acesta te trage MULT in jos.
Daca a costat 2900 si are doar 4GB RAM si 1TB HDD de 5400,
e cam nerentabil.

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Deci ar trebui sa fie 2 sloturi.
Ce latenta are? (pentru stabilirea latentei îți cerusem prtscr din SPD și Memory )

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Latenta e CL10 (mai exact, 10, 10, 28)

Și cumpăra dacă se poate cu frecventa de 2667, sa fie identica și frecventa cu actuala.

Atenție, va trebui sa setezi profilul XMP in BIOS, pentru a atinge 2667MHz.

Rămâne la alegerea ta dacă iei 4 sau 8GB.
Ambele alegeri au avantaje și dezavantaje.
Ti le-am enumerat deja.
Eu as merge pe 4GB, și as păstra restul pentru un Ssd.
E foarte important.

| Jager explică (pentru NLS):

Ssd nu ma intereseaza. imi poti da un link de unde pot cumpara?

| NLS a răspuns (pentru Jager):

4 sau 8?

| Jager explică (pentru NLS):

Ambele. ma hotărăsc eu. tu ce ma sfatuiesti?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Intrebare suplimentara>>
in momentele in care se bloca...
ai urmarit incarcarea RAMului in Task Manager?
Era aproape plin?
Ce aplicatii sau jocuri ai rulat in acele momente?

Daca nu era 90-95% plin RAM-ul, il iei degeaba, caci e mai degraba de la HDD.

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Depinde de programele sau eventual jocurile folosite.
Are placa integrata, nu te poti juca mare lucru pe el oricum.
Un LOL sau Dota ar merge si cu 8GB RAM in total.

| Jager explică (pentru NLS):

Foloseam doar browserul Opera. nu am instalat pe el mai nimic ca il am de cateva ore. Si da, ram ul era 90-95%, hdd ul era undeva la 15%.

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Din ce spui, pare a fi de la RAM.
Cand doar stai pe net, si nu descarci ceva, sau nu copiezi de pe HDD pe un stick, etc...
incarcarea HDDului ar trebui sa fie mica, maxim 4-5 %.

Daca era 15%, probabil s-a umplut RAM-ul si a trecut sa faca swap pe HDD, care e mult mai incet decat RAM-ul, de acolo si blocajele.

Insa repet, abia in momentul in care vei avea 8GB RAM si un SSD pentru sistemul de operare, vei avea un laptop "Rapid".

Pentru laptop "Steaua" ar fi fost nevoie si de alt procesor ceva mai capabil.

| Jager explică (pentru NLS):

Sincer in 2800 lei nu am gasit ceva mai bun. ataseaza mi te rog daca poti si un ssd si o placuta ram 4 si 8 gb)

| NLS a răspuns (pentru Jager):

Inainte sa iti recomand ceva,
incearca sa intri in BIOS, si undeva pe la Advanced, cauta sa setezi profilul XMP pentru RAM.

Apoi ar trebui sa afiseze latenta CL19 probabil (in CPU-Z), si sa lucreze la 2667 MHz.
Acum iti lucreaza la mult mai putin, conform acelei imagini.

| Jager explică (pentru NLS):

Acum nu am reusit sa intru. intrasem in bios dar n am gasit. mai incerc maine

| Jager explică (pentru NLS):

Https://imgur.com/a/PTWSEuF

n am reusit sa i fac xmp. n am gasit

| Sn4k3 a răspuns:

Vezi ca ai doar un slot de rami. Deci ia-ti o placuta de 8 (sau mai multi) si un ssd.

| StefanFlorea a răspuns:

Problema nu i ramu, ci HDD bossule, i ati neaparat un SSD sunt muuuuuult mai rapide, sa verifici frumos in task la disk sa vezi cand iti merge foarte greu, sa vezi ca s-ar putea cam 90% sa fie din cauza hardului, memoria ram e suficienta 4 pentru google etc, pentru csgo nu ar strica un 8

| Cosmin89321 a răspuns:

Salut,am dat de postarea ta acum si vreau sa adaug ceva la ce a spus NLS.
Ai doar un slot fizic in care poti pune tu memorie, acei 4gb cu care a venit laptopul sunt lipiti pe placa de baza, sau direct construiti in placa de baza, pe aia nu ii poti scoate sau upgrada.

Nu lua memorii mai rapide, nu sunt compatibile cu procesorul, trebuie sa iei numaidecat una ddr4 2666, scrie pe pagina oficiala a producatorului la Memory Specifications.
https://ark.intel.com/......0-ghz.html
acolo mai arata ca sunt compatibile placute LPDDR3 si LPDDR4, dar acelea nu vor fi compatibile cu placa de baza deoarece memoria integrata este DDR4, LPDDR vine de la LOW-POWER DDR, alea consuma mai putin insa nu se vor intelege cu memoria de 4gb de pe placa de baza.

In mod normal ti-as recomanda sa ai in total 8gb, dar procesorul are grafici integrate care consuma din memorie deci ar fi indicat sa ai 12gb (sa iei un modul de 8gb DDR4-2666mHz).
Beneficiile dual channel-ului nu sunt sesizabile cand vorbim de procesoare Intel (la amd e alta treaba) si beneficiile a 12gb de ram in loc de 8gb sunt clare.

NLS ti-a spus bine, ar fi mult mai rapid calculatorul cu un SSD. SSD-urile, in comparatie cu HDD-urile sunt:
-mult mai rapide
-mai scumpe
-mai rezistente, se strica mai greu (nu au componente in miscare)
-consuma mult mai putina baterie.

Orice SSD sata 3 de la un brand cunoscut va fi perfect. (Kingston, adata, Western Digital, Intel, Samsung). Ai grija, trebuie sa fie SATA 3 2, 5", adica sa arate asa https://www.emag.ro/......DDWFW9BBM/

SI SA NU ARATE ASA https://www.emag.ro/......DGMXMJBBM/

Tin sa precizez ca nu vei putea tine HDD-ul tau in laptop, deci salveaza-ti datele si fi pregatit sa reinstalezi windows 10. Poti folosi un adaptor caddy pentru HDD,dar nu mai stau sa scriu si despre ala.

IMPORTANT,nu va mai ganditi la raportul performanta/pret,sunt si alte atribute la laptopuri, de exemplu rigiditatea laptopului, calitatea constructiei, portabilitatea, ecranul. La pretul ala eu zic ca e un laptop bun, desi personal prefer laptopurile cu procesoare amd.

| Jager explică (pentru Cosmin89321):

Hmmm am inteles. gasisem un HyperX ddr4 2666mhz cl15. ar fi compatibil? afica sa las restul si sa pun doar ram ul

| Jager explică (pentru Jager):

Asa arata la interior https://imgur.com/a/PTWSEuF

| Cosmin89321 a răspuns:

Cu cl nu stiu eu, deci nu comentez, dar vreau sa stiti ca faceti upgradeuri-le la laptopuri sa para mult mai complicate decat sunt, eu as lua pur si simplu o memorie de 8gb ddr4 2667 de la hyperx si un ssd adata de 120 sau mai multi gb.
Pentru word si Netflix nu vei avea nevoie de acel hdd de 1tb, nu te complica. Eventual pastraza-l, in viitor daca vei avea nevoie de spatiu cumpara un adaptor sata usb, vei putea folosi hdd-ul ca pe un disk extern.