| Mishu29 a întrebat:

Salut baieti, recent mi-am achizitionat un dslr Canon 800D, ieri a fost prima data cand i-am incarcat bateria, in manual spune ca in 2 ore se efectueaza o incarcare completa cand lumina verde se aprinde. Aseara am pus din nou bateria la incarcat iar pana dimineata nu s-a incarcat nici macar putin, becul portocaliu clipeste incontinuu de la ora 22 pana acum. Am incercat in 3 prize. Ce poate fi?

3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Cred că nu o poți încarcă dacă nu s-a descărcat până sub o anumită limita (5, 10sau 15%), se încarcă repede si de descarcă greu (te tine câte mii de poze să faci? si câte min de video?). Apoi ai o baterie sau o pereche de baterii?

| Mishu29 explică (pentru NGheorghe):

Nu am apucat sa o testez, doar sa o configurez, am o singura baterie, cutia este desigilata de doua zile si am drept de retur si garantie la pachet dar ma gandeam ca poate am facut ceva gresit. si in legatura cu cat la suta are ca sa o poti incarca este ceva de genul 1% deoarece doar se aprinde camera si apuca sa scrie charge the battrty pack si se si inchide in 5 secunde maxim

| NGheorghe a răspuns:

Scuze, eu nu am, doar ce am văzut la altcineva un Canon si avea un încărcător exterior cu loc pentru două baterii. Nu am văzut niciodată sa schimbe bateriile si nici sa pună aparatul la încărcat precum telefonul (nu zic că nu se poate... dacă așa scrie in cartea lui de instrucțiuni atunci al tău pare diferit)
"battery pack" înseamnă "perechea de baterii"... ce ar fi sa mai cauți prin cutie ca s-ar putea sa mai găsești un încărcător cu încă o baterie ascuns pe acolo!