| DeniiSs101 a întrebat:

Salut, calculatorul meu a inceput sa baraie(sa se tureze 1 data la 3-4 secunde), iar astazi am incercat sa-l pornesc sa vad de la ce vine sunetul si mi s-a oprit brusc dupa 10-15 secunde. De la ce ar putea veni aceasta problema?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O curatenie generala ar fi buna. Eu procedez asa:
o perie pentru vopsit, curata si un aspirator cu care aspir tot praful din el, cu PC-ul scos din priza. Pentru asta folosesc un accesoriu ingust dar poti folosi si asta:
https://bit.ly/3cD7u9h
Apoi desfac cooler-ul de la procesor si-l mai curat o data. Curat palele ventilatorului, il curat de pasta termoconductoare, inlocuiesc pasta termoconductoare cu una noua si pun la loc cooler-ul. Dupa toate astea ar trebui sa nu mai baraie.
Un prieten al meu face si altceva. Acolo unde sunt palele ventilatorului este o folie in mijloc, unde este motorul ventilatorului. Desface folia si pune o picatura (Atentie! Doar o pcatura) de ulei siliconic pe care o imprastie peste lagarul motorului cu o pensula fina. Apoi lipeste o folie de aluminiu sau din carton rezistent cu mare atentie sa pice lipici in interior. Este o operatiune foarte fina care necesita foarte multa atentie.

| DeniiSs101 explică (pentru Salontanul):

Acum 2-3 saptamani l am asamblat frate, n avea cum sa se puna atat de mult praf

| DeniiSs101 explică (pentru Salontanul):

Plus ca nu doar caraie, se si stinsa si de atunci nu mai incercai sa l aprind

| Salontanul a răspuns (pentru DeniiSs101):

Atunci poate fi HDD-ul. Altceva n-are ce carai.

| DeniiSs101 explică (pentru Salontanul):

Frate se auzea caraitul de cam o saptamana si nu am mai prea stat pe el, dar l am aprins aseara si s-a stins brusc, nu cred ca este din cauza HDD-ului.

| Salontanul a răspuns (pentru DeniiSs101):

Singurele piese in miscare sunt: HDD-ul si ventilatoarele de la cooler si alimentare. Nu inteleg de unde incapatanarea ta sa crezi ca a carait altceva! Daca te pricepi asa bine de ce mai intrebi pe aici? Ce vrei sa caraie? Memoria RAM, procesorul, chipset-ul placii de baza? Alea n-au piese in miscare. Cand se strica alea placa de baza scoate bipuri nu caraie. Fa ce vrei! Eu nu-ti mai raspund.

| DeniiSs101 explică (pentru Salontanul):

Pai da ma frate, da atunci de ce s-a stins ca am si hdd si ssd, iar windowsu e pe ssd, asta incercam sa spun.

| DeniiSs101 explică (pentru DeniiSs101):

Plus ca, l am mai deschis si se auzea zgomot de la sursa, asta spuneam ca mi se pare ciudat.

| DeniiSs101 explică (pentru DeniiSs101):

Practic am pus intrebarea ca sa fiu sigur din ce cauza s-a intamplat stingerea aia brusca a pc ului.

| Mirel4412 a răspuns:

Sursa cel mai probabil.

| DeniiSs101 explică (pentru Mirel4412):

Mda, sper sa nu se fi stricat cv prin el