| Gabryel133 a întrebat:

am o problema la pc de mult timp dar din pacate de abia acum vreau sa actionez ...asta cred ca a fost o greseala din partea mea. Calculatorul porneste are toate luminitele aprinse, asa si monitorul dar el nu afisaza absolut nimic, dar cand scot cablul ce leaga unitatea de monitor imi scrie acolo "fara semnal" sau ceva de genu deci nu e de monitor.cel putin asa cred eu. Ce as putea face? a si am mai observat, pe timpul cand mai pornea si el happy dupa cateva secunde dupa ce l-am aprins, cum este si normal se auzea un bip ( un sunet mai tare ) dar cand monitorul nu se aprindea bipul acela era ceva mai incet ...ca si cum ar fi blocat sau ceva de genu.Deci atunci cand sunetul acela era mai incet stiam din prima ca monitorul nu se aprindea happy si asa era. Sper ca ati inteles cat de cat ce am vrut sa spun. Ce ar putea fi? Dau funda celui care ma ajuta!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru inceput scoate placa video si monteaz-o la loc, eventual si placutele de memorie.

| ursey a răspuns:

Sall recomandarea mea este sa-l duci la in service sau un specialist. Dara daca vrei sa-ti bagi nasu in el scoti tot de pe placa de baza iti iei o sursa care sti ca functioneaza alimentezi placa de baza si incepi cu procesoru. nu ii pui cooler-u dai drumu la PC si pui mana pe procesor daca functioneaza trebuie sa se incalzeasca PC-u ar trebui sa scoata un piuit sa te anunte ca nu ai RAM daca nu scoate nici un sunet schimbi placa de baza daca iti da semnal il opresti si adaugi RAM daca ai mai multe placute de RAM adaugi cate una in DIM 1 conectezi monitoru la placa video integrata nu o pui pe cealalta daca nu ai integrata inca nu o adaugi pe cea dedicata, poti sa pui cooler-u acum la proc, dai drumu la PC si vezi ce simptome are daca inca nu porneste daca ai placa integrata schimbi RAM cu alta placuta daca tot nu pleaca du-l la un specialist sau scrie aici ce simptome are dupa ce ai facut ce am scris bafta

| Gabryel133 explică:

Chiar daca raspunsurile primite nu mi-au fost de folos, va multumesc. Pana la urma am dat 2 picioare in unitate si acum merge... oricum calculatorul are 6-7 ani de zile si de abia astept ziua in care sa se strice calumea sa nu ii mai pot face nimic, sa imi iau altu happy Pa pa