| anonim_4396 a întrebat:

Cand pornesc pc-ul nu mi se mai aude bip-ul acela scurt de pornire, ma gandesc sa nu fie vreo problema, am schimbat si speaker-ul de pe placa de baza si nimic. Oare stiti care ar putea fi problema? o sa incerc un reset de bios poate isi revine, intre timp astept parerile voastre. Multumesc

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Te sfatuiesc ca la deschiderea calculatorului sa apesi tasta F8 si optezi la,, Repair your computer" si apoi apasa la,, Stratup repair" si dupa ce a terminatde reparat si daca nu merge, atunci sa descarci programul,, Microsoft Fix It Center"si uita-te acolo si sint toate problemele si solutiile de reparare! Bafta!

| K0sti a răspuns (pentru untu):

Costeleeeeee, tu vazusi ce intreba omul ala? Ce treaba are cu Windows-ul cand el nici nu ajunge pana acolo!
E adevarat, ca intrebare e incompleta, lipsesc amanunte, drept dovada ca primeste astfel de raspunsuri!

| TechGuyTpu a răspuns:

Placa de baza de la Asus face un beep la inceputul calculatorului ca testul componentelor la deschiderea pc este ok.Singura metoda este sa scoti acel speaker.

| mitza1234 a răspuns (pentru TechGuyTpu):

Daca scot acel speaker nu se mai aude nimic. Eu am schimbat doua speakere crezand ca unul din ele este stricat dar degeaba, fara niciun bip. Pc-ul functioneaza in parametrii normali nu da semne de ceas dereglat, setari ce nu le poate memora, ca ma gandeam ca si bateria de la bios sa nu fie pe terminate si astea ar fi semnele. Dar chiar asa fara bip, ceva nu este in regula, ma indoiesc ca ar fi bateria de la bios. Totusi este un asrock n68 cs ucc, ma refer la placa. Si stiu ca bateriile tin cel putin 10 ani. Cred ca dac vor fi probleme ma anunta singur deocamdata nu cred ca trebuie sa imi fac griji

| mitza1234 a răspuns:

Este un asrock n68 cs ucc... TechGuyTpu, asa trebuie sa faca la toate pc-urile, semn ca sistemul este ok, pe cand la mine nu mai face. Am schimbat si speakerul cu altul dar degeaba. O fi bateria biosului pe terminate? Deocamdata acesta este singurul semn ca nu mai da niciun bip, ceasul nu mi s-a dereglat totul este ok, semne sa fie pe terminate bateria nu sunt. De aceea intreb ca voi poate stiti ceva in plus fata de mine. Pe internet am gasit doar ca atunci cand nu se aude niciun bip de inceput ceva nu este in regula, dar nu zice, ce, vreo solutie?