| nutuxcristian a întrebat:

Care este diferenta intre un Adaptor Wireless si un Router Wireless? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Perfect1T a răspuns:

Da,vad numa comentarii de genu : "routeru are antena, si adaptoru are locase" straight face! Deci, ca sa intelegi cat mai bine, routerul wireless emite semnalul, iar adaptorul (in general seamana cu un stick) care este introdus in PC prin mufa USB recepteaza semnalul de la router!
Router - emitator
Adaptor - receptor

| nutuxcristian explică (pentru Perfect1T):

Multumesc! In concluzie, daca am doar adaptorul, nu ma pot conecta cu tableta la net, nu? Imi trebuie router

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Un router este cel care da semnal la restul dispozitivelor. Un adaptor iti da voie doar sa te conectezi in general la un router wireless.

| FaraSperantaSEN a răspuns:

Pai iti explic eu dupa cate stiu:
in router se baga cablul de la net si dupa configurare acesta imparte semnal la alte dispozitive... si apoi conectezi un cablu intre router si Pc pentru a il conecta la net
avantaj router deoarece merge si cand pc`ul este inchis

Adaptorul din cate stiu este USB se conecteaza la pc si ajuta la conectivitatea pc`ului cu alte dispozitive prin conexiune wireless... poate primii sau da net dar functioneaza doar cu Pc pornit...

| nutuxcristian explică (pentru FaraSperantaSEN):

Salut! Dar daca eu imi cumpar acest produs: http://www.emag.ro/......BM/...fara sa am un router wireless in casa, ma pot conecta cu tableta la el? am net prin cablu de la RDS.

| FaraSperantaSEN a răspuns (pentru nutuxcristian):

Daca ai net prin cablu la computer si conectezi adaptorul da... eu totusi iti recomand un router wireless. http://www.emag.ro/router-wireless-n-tp-link-tl-wr740n/pd/EN772BBBM/ il am si eu merege extraordinar. (acesta este un sfat) deci raspunsul este DA te poti conecta la el doar daca ai pc`ul pornit si adaptorul conectat la el

| nutuxcristian explică (pentru FaraSperantaSEN):

Multumesc! Scuze, iti zic acum ce am inteles eu. NU am router, in schimb am adaptor conectat la PC. In acest moment pot sa am net si pe tableta, da?

Răspuns utilizator avertizat
| curiosul636 a răspuns:

Roter este cel care iti da internet, iar adaptorul este ca un stick care se baga in calculator.

| PosticaEdi1968 a răspuns:

Sall.Router-ul are o antena iar adaptorul are locuri de intrare a firelor. FUNDA?