| anonim_4396 a întrebat:

Salut,care este diferenta intre urmatoarele produse ( as fii interesat sa cumpar unul dintre ele )

-iPad 4 alb 32GB Wi-Fi 4G
-iPad 4 alb 32GB Wi-Fi

Ce face mai exact acest " 4G ". Observ ca diferenta intre cele doua este cam mare!
Va rog sa argumentati

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

4G este de fapt un termen de marketing folosit de furnizorii de servicii pentru a descrie "a patra generatie" de servicii wireless. Concret, tehnologia ofera viteze de patru pana la zece ori mai mari decat cele oferite de retelele 3G.
Exista doua tehnologii principale care stau la baza 4G: WiMax si Long Term Evolution (LTE). WiMax este un standard dezvoltat de IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Dezvoltarea standardului LTE sta in sarcina 3GPP, industrie ce sprijina furnizorii care folosesc GSM, tehnologia curenta pentru comunicarea celulara.
Atat WiMax, cat si LTE se bazeaza pe tehnologii avansate de antena, pentru inbunatatirea receptiei semnalului si a performantei, sprijinindu-se pe diferite tipuri de wireless spectrum.
Retelele 4G vor oferi viteze de download de pana la 100 mbps. Prin comparatie, retelele 3G mobile ofera viteze cuprinse intre 400 kilobiti pe secunda (0, 4 mbps) si 21 mbps.
De ce sa optezi pentru 4G?
Nu numai viteza de download mai mare ar trebui sa te faca sa te gandesti la un dispozitiv 4G, ci si performantele aplicatiilor care au nevoie de Internet pentru a functiona, precum streaming video, videoconferinte si jocuri in retea. Ar fi de preferat sa iti inlocuiesti si acasa serviciile DSL sau cele prin cablu cu unele 4G, pentru a beneficia de viteza nu numai cand esti pe drum.

Pe scurt, telefonia mobilă 4G va oferi, pe langa serviciile obisnuite de voce si date, viteze de acces la Internet mult mai mari, pentru a putea livra rapid servicii precum televiziunea pe mobil sau tran­sfer rapid de fisiere de dimensiuni mari.
Bafta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

4G este o retea la fel ca 3G, dar nu este prea dezvoltat

Răspuns utilizator avertizat
| gabyS98 a răspuns:

4G este o retea la fel ca 3G, dar nu este prea dezvoltat