| Adrian_Ady_1985 a întrebat:

Care obiectiv e mai bun din cele doua; Nikon AF-S 200-500mm Obiectiv Foto DSLR F5.6E ED VR sau Sony 200-600mm Obiectiv Foto Mirrorless f/5.6-6.3 G OSS Montura Sony FE? Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce doresti sa faci cu el?
Cadre la apus sau in lumina scazuta?
Raspuns: ambele sunt groaznice.
Ziua, in conditii optime sau decente de iluminare: merge oricare, dar eu as lua Sony daca vrei sa captezi actiune, mirorrless-urile focalizeaza mai rapid.

Daca as detine deja un DLSR Nikon, as ramane bineinteles la Nikkor, mai ales ca are deschiderea constanta pe toata plaja focala.
Insa are 2, 3 kg + body-ul... ai nevoie de un trepied solid.

| Adrian_Ady_1985 explică (pentru NLS):

Pentru natura, animale ..etc! Mulțumesc!

| Adrian_Ady_1985 explică (pentru NLS):

Cadre la apus e bun obiectivul nikkor 200-500?

| NLS a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Nu am avut in mana un telephoto (nici macar cu deschidere mai mica) sa trag cadre la apus,
tot ce am comparat a fost obiectivul meu (17-55mm f/2.8)
cu 2 obiective de kit (ambele cu f/3.5-5.6)

Si diferenta e destul de vizibila. Cele de kit nu scot cadre laudabile seara in parc, sau intr-o biserica.

Pentru zi/iluminare naturala suficienta, daca vrei wildlife sau fotoreportaj, alta varianta mai buna decat propunerea ta nu prea exista. (Cel de la Sony e tehnic vorbind mai slab, merge pana la 6.3 la zoom maxim).
Nikon AF-S 200-500mm f/5.6E ED VR

Pentru lumina scazuta/amurg/interioare slab iluminate:
citeste o fraza din articolul urmator:
https://www.jeffgeerling.com/......-f28-vr-ii

""If it were a day game, I probably wouldn't even bring the 300 f/2.8, because my 70-300 f5.6 is adequate in most other regards. But every photon counts when you shoot action under low lights. This means:
Using a camera with great high ISO sensitivity
Using a lens with the WIDEST APERTURE possible"

PS: nu uita de trepied si foloseste in general timpi medii de expunere.

PS2: Eu m-as rezuma la 70-300mm ca incepator, f/4.5-5.6
Il gasesti foarte ieftin pe ebay (~220-270 euro)

Ar fi ideal unul cu 2.8 pe toata plaja, dar e 4-5000 euro unul nou.

500 sau 600mm e pentru profesionisti, si doar ei ar da zeci de mii de euro pe obiective de calitate. (unul cu adevarat bun in lumina scazuta e in jur de 25000 euro)

| Eugen80 a răspuns:

Sincer nu ai ce face cu niciunul dintre ele. Toate sunt obiective tele foarte mari, necesita stabilizare foarte buna, aproape mereu trepied.
Ideea este ca cel mirorless functioneaza altfel decat cel pentru DSLR.
Daca ma intrebi pe mine, eu ti-as recomanda sa te dotezi cat mai mult pe Nikon, pentru ca se gasesc mai multe accesorii si mai ieftine.
Eu cel mai mare obiectiv il am 70-300 AF si nici nu simt nevoia de altul mai mare. Vezi ce la ambele ale tale ai nevoie de lumina naturala destul de buna pentru ca pozele sa iasa ok.

| Adrian_Ady_1985 explică (pentru Eugen80):

Mulțumesc!

| NLS a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Ce aparat ai deja?
(De fapt intrebarea era : doresti sa folosesti obiectivul cu un DX sau cu FX?)
Mai rezista un timp? (ma refer la numarul de declansari)

Daca vrei sa tragi video, ia un mirrorless,

dar daca vrei doar foto, mergi pe Nikkor/Nikon.

Apropo: stii ca la F64 Nikkor-ul acela e 7500 RON, si in Germania e 1000 euro?

Mi se pare foarte mare pretul din Romania, fata de ce poate obiectivul.
(deschiderea mica a diafragmei se traduce in timp mai lung de expunere, dar asta iti confera efectul acela de "blur" asupra obiectelor in miscare rapida: o elice/un ventilator ce se roteste, etc.; de asemenea, acelasi efect il vei obtine daca animalul alearga foarte repede...).

Daca doresti cadre clare in miscare, e nevoie de diafragma mai larga, f3.5 pe toata plaja de exemplu. (sau f/2.8...).
Dar nu vrei sa vezi preturile.

Pentru natura e perfect (fara animale sau ape curgatoare in miscare).
Bineinteles, trepiedul nu trebuie sa lipseasca in nici o situatie.

| Adrian_Ady_1985 explică (pentru NLS):

Vreau sa iau aparat pe fx și nu sunt decis pe ce sa merg, pe Sony sau Nikon

| NLS a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Eu am fost in tabara Sony la inceput (n-a fost DSLR, ci bridge).
Cand am vrut sa-mi iau si DSLR, deja disparusera, asa ca m-am ales cu un Canon 70D si o bijuterie de obiectiv
https://www.canon.ro/......ation.html

In opinia mea, singura varianta care merita luata in calcul din ograda Sony, e Sony Alpha 7 III, dar pretul in Germania e 2300 euro doar pentru corp.

Gama de obiective nu e atat de extinsa ca la DSLR-uri, si sunt si destul de scumpe.

Eu as merge cu DLSR in general. fie el Canon sau Nikon.

| Adrian_Ady_1985 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult! Ma gândesc sa merg pe Nikon dar și Sony nu e de neglijat, dar cum spui, e scump