| Zinv a întrebat:

Salut.
Cati W am nevoie pentru wishlist-ul asta (recomandat)?
Nici sa nu am prea multi sau prea putini, ideal.
Eu am pus o sursa de 650W.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5053544/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

La piesele acestea, ar ajunge chiar si o sursa de 550 sau 600W (dar bineinteles tot un brand bun).

Procesorul nu poate OC, la video am pus frecvente marite cu 20%, si totalul absolut ar fi 440W consum maxim.

DAR, in ideea ca o sa doresti upgrade peste vreo 3 ani, eu recomand sa o lasi pe aceasta.
99% o sa ajunga si la noile piese de atunci. La limita, dar o sa ajunga, daca nu o sa doresti placi video cu 1000+ euro.

| Zinv explică (pentru NLS):

Se intampla ceva daca e mai mare (W) sursa decat ai nevoie?

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

Nu, nu va consuma mai mult decat cer componentele sistemului din ea, si nici altceva nu se intampla.
Probleme pot aparea doar cand e mai mica de 450W,
sau cand e de 500-550-650W, dar de la un brand "foarte ieftin". (Delux, Akyga, Floston, Rasurbo, Rhombutech, Aerocool, si multi altii)

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sursa aia pe care ai ales-o, e arhisuficientă!