| Armi480 a întrebat:

Salut,ce componente imi trebuie ca sa formez un calculator?

Răspuns Câştigător
| saidkique a răspuns:

Salut, pentru a forma un calculator ai nevoie de 3 categorii majore: Ecranul, perifericele si cea mai importanta, unitatea centrala. La ecran iti poti lua un monitor si eventual ochelari 3d daca vrei monitor 3d. La periferice ai mouse, tastatura, boxe, casti, stick-uri usb, microfoane, etc. Iar unitatea centrala contine: Carcasa. Placa de baza. ea sustine toate componentele. Sursa...ea transforma voltajul de pe retea intr-unul potrivit pentru componentele tale. Procesor. el este creierul PCului tau(ATENTIE! Procesorul trebuie sa fie compatibil cu placa de baza, la soclu/socket! foarte important!), Memoria RAM, ea ajuta la rularea PCului si programelor, Hard disk-ul(HDD)..pe el este stocata informatia. Placa video... ea transforma informatia in imagini si o trimite la monitor. disk drive ul. poate fi dvdrom, cdrom sau combo(amandoua). Placa vdeo este optionala, dar totusi foarte necesara. De asemenea mai ai alte componente optionale cum ar fi placa de sunet, placa de retea. Un cooler pentru procesor este recomandat pentru cele puternice(peste 500 RON). De asemenea ai grija sa ai multe ventilatoare(macar 3) in carcasa si filtre de praf. Poti monta pe PCul tau mai multe HDDuri sau chiar SSDuri(care sunt mai mici, mult mai scumpe dar extrem de rapide), poti monta mai multe placi video mai mult RAM si mai multe disk drive-uri.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Carcasa, sursa, placa de baza, procesor, memorie ram, placa video, hard disk, unitate optica, tastatura, mouse, webcam, boxe si monitor

| Johndoe2023 a răspuns:

Carcasa, sursa, placa de baza, procesor, rami, placa video, hard disk, unitate optica, tastatura, mouse, boxe si ecran