| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Ce este IPv4 Address?
Este important?
Daca afla cineva ce poate sa iti faca ceva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Rectificare:
Daca ai router, se schimba IPv4-ul de fiecare data cand pornesti sau resetezi ROUTER-ul (nu PC-ul! ).
De asemenea, IPv4-ul se schimba si daca se intrerupe si re-porneste conexiunea de internet dinspre provider (la utilizatorul final).

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte importtant.
Dupa adresa de IP a routerului tau, te poate identifica oricine acces la baza de date ale IP-urilor: Politia, securitatea, inclusiv Adminul acestui forum, stie IP-ului cu care te-ai logat tu aici.
Avand IP-ul, este usor sa se ajunga lalocatia ta exacta.

| Bizon95 a răspuns:

Intre doua device-uri de pe internet (calculator, telefon, router, server, etc. etc. etc.) NU se pate comunica decat intre IP-urile celor doua device-uri, tot restul sunt facilitati de connectare (routere, NAT, cloud, etc.)

cu alte cuvinte TREBUIE sa ai o adresa IP ca sa te connectezi la orice de pe internet, de exemplu daca vrei sa te connectezi la google, exista un serviciu numit DNS care "traduce" www.google.com cu adresa de IP a serverului google si apoi cu IP-ul tau te connectezi la respectivul IP care este pus pe serverul de la google

mai multe detalii:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Adres%C4%83_IP

| laurentiutirei a răspuns:

Nu are ce sa ati faca oricum nu este ip statichappy
daca ai router se schimba ip de fiecare data cand repornesti pc-ul!

| Bula a răspuns (pentru laurentiutirei):

Rectificare:
Daca ai router, se schimba IPv4-ul de fiecare data cand pornesti sau resetezi ROUTER-ul (nu PC-ul! ).
De asemenea, IPv4-ul se schimba si daca se intrerupe si re-porneste conexiunea de internet dinspre provider (la utilizatorul final).