| amo7 a întrebat:

Ce face un calculator sa se miste mai repede? Ma refer ce component hard este responsabil de acest lucru; sa se miste mai repede ma refer nu in jocuri,ci pur si simplu,asa cand navighezi pe internet spre exemplu sau cand lucrezi in anumite programe. ( sa lucreze bine cu browserele, sa nu dea " not responding" pentru ca se incarca greu, etc) Multumesc!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand procesorul care proceseaza totul, ram memoria in care este informatia software,programe pc,windows etc
apoi ventilatia este importanta,sistemul de operare, hardul, toate conteaza, degeaba ai procesor mare si putini ram sau invers sau pc ul e fierbinte sau hdd e prost sau windowsul, eu spun sa cureti unitatea, reinstalarea corecta a windosului si optimizarea lui mereu scanare de virusi

| Jipa95 a răspuns:

Ce face un calculator sa se miste mai repede? Pai cea mai importanta componenta este procesorul, urmat de memoria ram, si HDD/SSD. La jocuri placa video este cea mai importanta componenta degeaba ai un procesor si memorii ram pe masura fara o placa video compatibila. Aia cu browser-ul si not responding, sunt erori cauzate de sistemul de operare sau de anumite programe incompatibile.

| amo7 explică:

Va multumesc frumos!