| Paul_Ciobanu_1996 a întrebat:

Salut.
Ce parere aveti de laptopurile refurbished de la eMAG?
(Cei care ati cumparat, normal).
Nu sunt teapa? E garantata rezistenta lor macar trei-patru ani?
Sunt seriosi cu produsele reconfigurate si resigilate sau e doar o modalitate subtila de a vinde produse de amatori si sa faca bani?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Subscriu la ce a zis suntserios
calitatea e data de producator NU DE VANZATOR
in plus
nu stiti ce e aia refurbished, inseamna intr-adevar ca e reparat DAR NU LA COLTUL STRAZII, este reparat si reverificat *de catre producator*

iar ce mi se pare cu adevarat absolut aberant, si ma face sa cred ca sunteti de la concurenta eMag-ului e ca NU STITI CE E AIA EMAG...
eMag da 30 de zile retur indiferent cum ai cumparat, de 2 ori mai mult decat zice legea (14 zile calendaristice) si fara limitarea legii care da drept de retur NUMAI daca e cumparat online, cu alte cuvinte nu numai ca te poti duce in showroom sa iti deschida in fata laptop-ul si sa il verifici cat de cat, dupa aia ai o luna sa il verifici pe toate gaurile si poti sa fii sigur ca nu ai luat teapa, inclusiv ca pur si simplu iti dai seama ca nu iti place/nu iti permiti/nu mai vrei/nu mai ai chef, etc. de laptop-ul respectiv

in plus de garantie poti sa intrebi daca e prea greu de gasit pe site (intr-adevar e putin ascus)

https://www.emag.ro/......D59YXDBBM/

trebuie sa te duci la descriere si apesi pe "vezi mai mult"
"Un produs Refurbished pleaca spre tine:

In cutie, protejat de socurile transportului
Garantie 36 luni
Windows licentiat, preinstalat (Windows 7 Home/Pro/ Windows 10)
Cu toate cablurile aferente"

eu as face eforturi financiare sa iau de la eMag decat de la alta firma

8 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Nu am luat laptop dar am luat teapa cu un aparat foto de la ei. Nici macar nu era resigilat, ci (declarat) nou. Proaste, foarte proaste produse!
Toate sunt folosite la maxim, resetate, reparate si repuse in vanzare. De ce crezi ca au inventat buy-back?

| ziftode a răspuns (pentru Iote):

De ce nu ai dat obiectul inapoi?!?
ai avut 30 de zile
daca nu te duce mintea nici macar putin si nu esti in stare nici macar sa dai un telefon atunci mai bine **TACI**

nu imi spune, ai dat telefon si ti-au spus NU... CHIAR NU TE CRED
D E L O C

eu nu am avut probleme NICIODATA CU EMAG, NICI MACAR O DATA!

| Iote a răspuns (pentru ziftode):

Mamaaa, ce destept esti! Ptiu, de nu te-ai deochea!
Am spus ca nu l-am dat inapoi? Sau ca nu am rezolvat problema?
Apropo, desteptaciunea pamantului, sa stii ca la Emag si magazinele sale (Flanco) nu mai exista acele 30 de zile de returnare. L-ai scos din magazin, gata, nu mai poti returna nici dupa 30 de minute. Daca tu declari asa, tipand, ca nu ai avut probleme cu ei niciodata, inseaamna ca esti angajatul lor sau pe aproape. Asa ca, mai bine **TACI**.

| ziftode a răspuns (pentru Iote):

Sa mori tu ca nu mai exista?!?
sa mori tu ca link-ul de deasupra raspunsului tau e pe naspa?!?
sa mori tu ca NU ESTI CONCURENTA LA EMAG?!?
prea esti cu capsa pusa SI MINTI DE INGHEATA APELE, LA LUCRURI PE CARE LE-AM DOVEDIT SI REDOVEDIT!

singurul lucru care nu e foarte grozav la eMag e ca in 90% din cazuri gasesc mai ieftin in alta parte, insa daca diferenta de pret nu e destul de semnificativa, as prefera eMag

| debarasator63 a răspuns:

Orice refurbished este reparat. Poate sa-ti crape oricand, cat despre eMAG nu am cuvinte de lauda despre ei. Iti recomand sa faci un sacrificiu financiar si sa-ti iei un laptop nou de la o firma serioasa.

| Ilie_George_1998 a răspuns:

Frate, sincer nu recomand nimic de la eMag. Mai bine cumperi ceva de la PCGarage sau Altex, mie eMag niciodata nu mi-a foat multumitor din punct de vedere calitativ. Este doar un sfat, ia-l ca atare, aper sa mergi pe calea cea mai buna. Bafta.,?

| suntserios a răspuns (pentru Ilie_George_1998):

Adică Huawei sau Samsung sau Acer fac produse mai proaste calitativ special pentru eMAG?