| SergiuAndrey95 a întrebat:

Ce părere aveți despre aceste aparate de aer condiționat? Care este cel mai bun? Țin să menționez că o să îl montez pe casa scării pentru 3 camere și un balcon, cu o dimensiune de 70-80 mp3. Știți alte mărci de aparate bune până în 5000 lei?

1. Aer conditionat SAMSUNG AR24NSFPEWQNEU, 24000 BTU, A++/A

2. Aparat de aer conditionat Daikin Sensira Bluevolution FTXF60A-RXF60A Inverter 21000 BTU, Clasa A++, Programator 24 de ore, Filtru fotocatalictic, Mod confort, Mod putere

3. Aer conditionat Daikin Sensira inverter FTXC60B+RXC60B 22000 BTU R32

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca exista meseriasi de aparate de aer conditionat care sa stea pe acest site si, in consecinta, vei primi niste raspunsuri de la niste tneri care raspund de dragul de a raspunde. Poti sa te documentezi pe net: http://bit.ly/2XNsvnb Dar cel mai bine ar fi sa cauti un meserias sisa vorbesti cu el. Daca meseriasul este si cel care iti asigura garantia, ala este cel mai bun aparat. Mai apoi trebuie sa te gandesti ca de pe hol nu va prea face fata in camere. Poate ar fi mai bine sa-ti iei un aparat multisplit (cu 3 unitati interne) si In felul asta vei rezolva problema.
Uita-te pe aici: http://bit.ly/2XRJYv0

Bula
| Bula a răspuns:

Pe balcon deschis n-are rost nici aer conditionat, nici incalzire (iarna).
Pe balcun deschis cel mai bun este un ventilator care pulverizeaza si nor de apa.

Daca ai casa cu etaj, cu casa de scari si mai multe incaperi, atunci cel mai eficace este sa ai o ventilatie dinspre pivnita /parter (zona ceea mai rece) inspre etajele superioare, aflate spre soare.
TOATE ferestrele care sunt spre soare trebuie acoperite cu lambriuri sau cu perdele, prin care nz patrund razele soarelui in interiorul casei, dar geamurile sa fie deschise. Astfel se formeaza un curent de aer de jos in sus prin intreaga cladire, racindu-l.
Este investitie minima sau chiar cu 0 lei, sanatoasa, care-ti da o senzatie placuta in intreaga cladire.
Nici factura de curent nu va fi marita cu cateva sute de lei. happy