| User257 a întrebat:

Salut! Ce să aleg frigider sau combină frigorifică, ce să aleg calitate/preț, ce brand este mai bun și să aibă service autorizat, vechiul frigider care îl am este Artic vreau să cumpăr un frigider/combină frigorifică de calitate, dacă frigiderul merge încontinuu și nu răcește ce poate avea am chemat un reparator de frigider și a zis cumpărați altul că nu merită decât să îl repar și să țină 6 luni mai bine nu îți repar ca să se strice, după un an frigiderul s-a ars motorul.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am asa ceva si raceste foarte bine.
Recomand.
https://www.emag.ro/......D692YSMBM/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai chemat un reparator de frigider, ai chemat un idiot care nu stie meserie, este mai ieftin sa il repari decat sa cumperi altul, s-a ars motorul de unde stie el la verificat? Frigiderul nu raceste din multe cauze freonul este una dintre cauze, el daca este frigotehnist autorizat si repară frigidere nonstop trebuia sa verifice freonul termostatul si daca constata ca este motorul ars se poate rebobina sau inlocui il schimba cu altul nou, cheama pe altcineva care stie meserie nu cumpăra alt frigider decat daca acesta nu mai merită reparat, si daca cumperi alt frigider ce faci cu ăsta vechi il arunci sau il vinzi pe 2- 300 lei pe olx.

| Sanduemil a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ca sa bobinezi un motor de frigider trebuie deschis cu flexul si sudat, nu mai face nimeni asa ceva, se pune altul si basta, ai ramas in urma cu vreo 30 de ani la capitolul tehnologie.
Ai experienta mai multa decat un tehnician frigotehnist care vede sute de defecte pe luna? El stie cel mai bine ce merita si ce nu, nu un ratat de pe TPU ca tine.

| NLS a răspuns:

Cand motorul merge si nu raceste, trebuie completat freonul.
99% sigur de acest lucru, tata a chemat un tehnician in vara aceasta si a reparat un frigider si o lada frigorifica, ambele au avut nevoie doar de freon si acum racesc bocna.

Ca branduri, daca chiar ai bani de aruncat, exista mai multe bune: Samsung, LG, Bosch, Gorenje, Electrolux.
La nevoie, si Indesit sau Whirlpool merg.
Liebherr sau Bomann sunt destul de ok, eu as cumpara asa ceva, dar nu produse foarte ieftine.
La fel, as cumpara si Tesla, dar fara sa am asteptari foarte mari de la acest brand, care e relativ nou.
Am vazut o masina de spalat Tesla in actiune, pare ok.
BEKO si Candy nu sunt cele mai cele, dar daca nu ai buget mare, merg.

Tipul aparatului se alege in functie de nevoi.
Daca ai nevoie de frigider sa pastrezi mancare rece si mancare gatita, plsu bauturi, legume, fructe, etc, ---> cumperi frigider.

Daca doresti sa ai doar spatiu pentru pastra carne si alimente/legume/fructe congelate, cumperi combina frigorifica.
(lada frigorifica nu recomand, cele cu usa pe sus)

Poti cumpara ceva mixt, frigider in partea de sus, lada frigorifica in jumatatea de jos.
Au usi separate, bineinteles.

PS: stai departe de Vortex, Crown, NEI, Vivax, Starcrest, Samus, LDK, Star-Light, Optimum, Arielli si alte grozavii.

| gabicoo a răspuns:

Eu am prins la promoție o combină Samsung. E OK dar nu te dă pe spate. Evită Arctic, Beko - că sunt făcute în România cu piese turcești sau Heinner că sunt chinezești. Dacă vrei calitate cumpără ceva in jurul a 3000 lei. După ce am luat Samsung am văzut în alt magazin Gorenje - fabricat în Serbia. Când am luat eu găseam doar Gorenje fabricat în Thailanda. Succes.

| Strutzy a răspuns:

Cumpara Albatros. Ieftin si bun, fabricat in Romania.

| gabicoo a răspuns (pentru Strutzy):

Aualeuuuuuuu!

| Strutzy a răspuns (pentru gabicoo):

? Am asa ceva si e bun. Este frigider. Are deja 4 ani.

| gabicoo a răspuns (pentru Strutzy):

Ai avut mare noroc. La acest "brand" de electrocasnice, la comenzile online, procentul retururilor este destul de mare.

| Strutzy a răspuns (pentru gabicoo):

Eu l-am cumparat de la Dedeman. Direct de la magazin.