| Gabi16 a întrebat:

Salut,ce se poate verifica la un pc nou din bios? ma refer ca pot sa ma uit ce placa video are,ce procesor are,cati rami etc, sa il verific.Am intrat pe laptopul meu in bios sa vad ce apare, dar nu gasesc placa video nicaieri(e placa integrata)si apropo biosul e anul 2010. O sa vreau sa imi iau un pc pe piese,si o sa vreau sa il verific tinand cont ca nu o sa aiba windows,am inteles ca pot sa il verific din bios.Pc-ul care o sa il iau majoritatea pieselor sunt de generatie mai noua, o sa fie si bios anul mai nou? Multumesc

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intri la start si la search pui Dxdiag si vei vedea toate caracteristicile dorite

| Gabi16 explică (pentru mgtow):

Dar eu cum intru in asta daca nu am windows pus pe el cand il cumpar nou?

| mgtow a răspuns (pentru Gabi16):

Datele lui vin afisate pe o hartie cand il cumperi sau intrebi vanzatorul ce caracteristici are.

| Gabi16 explică (pentru mgtow):

Eu stiu ce componente are, ca doar il fac pe piese, eu vreau sa il verific cand vine si daca contine piesele respective in bios sau se poate altcumva din pc?

| mgtow a răspuns (pentru Gabi16):

Problema e ca in bios nu se afiseaza tot mai ales daca tu cumperi piesele la ce trebuie sa le mai vezi in bios nu prea are logica asta, nu te mint cei care iti vand componentele daca vin in cutia originala si bon fiscal primit.

| Gabi16 explică (pentru mgtow):

Inseamna ca tu ai incredere oarba in oameni, sa stii ca nu toata lumea in ziua de astazi iti vrea binele. normal ca le verifica doar nu dau bani degeaba si cand pornesc pc nu merge si piesele nu sunt ok.

| mgtow a răspuns (pentru Gabi16):

Ma piesele false pot fi cand le cumperi la mana 2ª si habar nu ai de PC. Dar daca mergi la un magazin de componente pc sant seriosi cei care vand piesele si vin noi nu folosite.

| Gabi16 explică (pentru mgtow):

Ok, nu m-ai zic nimic ca nu am cu cine vorbi... fiecare gandeste cum vrea.

| mgtow a răspuns (pentru Gabi16):

Poate nu ma intelegi la ce ma refer dar nu toata lumea e smechera, la ce conceptii ai tu nu o sa ai incredere in nimeni.

| horia2012 a răspuns:

Vad ca esti un fel de "Toma Necredinciosu". Mai poti citi cate ceva pe aici:
http://www.bcot1.com/bios1.html
In BIOS poti vedea, referitor la componente numai HDD, unitatea optica si cata memorie RAM ai instalata. Deasemeni poti vedea ce varianta de BIOS ai. Ca aici:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&docname=bph07110
Nu poti vedea ce placa video ai (indiferent ca e dedicata sau integrata).
Nu intotdeauna ai ultima varianta de BIOS. Poti sa ai placa de baza din 2011 si BIOS din 2010.

| Cristi_Hordila_1991 a răspuns:

Pentru a vedea date despre config pc foloseste everest de pe softpediawinking

| Junior_Hash_1995 a răspuns:

Uite cum faci: Intri in start, dai click dreapta pe Computer si vei avea acolo niste variante. Vei alege proprietes si vei vedea tot ce ai tuhappy Fundita?