| Mario252 a întrebat:

Chiar am nevoie de cineva care se pricepe. Este vorba despre internet si anume. Internetul pe calculator nu are nici o problema (cablu), însă am si un router. Toate ca toate, pe telefon merge WI-FI fara probleme, însă pe laptop odata merge, odata nu. Adica am problema de 5 zile, am mai avut problema. Dintr-o data se potolise. Acum cateva zile mi s-a luat curentul si cand s-a pornit, wireless'ul nu a mai funcționat, după cum am spus mai sus, odata merge, odata nu.

Detalii :

-Network LIMITED (laptop)
-Am testat cu hospot de la telefon, a mers si merge si pe alte rețele, deci nu cred ca problema ar fi de la laptop.
-Cand nu mai funcționează si vreau sa accesez o pagina de internet pe laptop (ERR_NETWORK_CHANGE)
Însă, ceva important si poate va ajuta. Am intrat la driverele calculatorului si am văzut acel semn de exclamare galben la network adapter si anume la fișierul 'WAN MINIPORT PPPOE'.

Precizări :

Chiar am nevoie de cineva care se pricepe, nu vreau sa aud 'încearcă asa si asa', Adica măcar sa fie ceva cu folos, am tot văzut pe internet si degeaba. Poate a mai întâlnit cineva problema si știe. Vreau multe păreri, nu ezitați sa imi Spune-ți. As aprecia. Dau funda. Mulțumesc anticipat pentru atenția acordată. Imi puteți cere mai multe detalii daca e nevoie si va voi zice.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce treaba ai cu WAN MINIPORT PPPOE atat timp cat ai router?

| Bandit288 a răspuns:

Deci daca iti apare semnul exclamarii in bara de start ca nu-ti merge net-ul, instaleaza 3DP Net:
https://www.youtube.com/watch?v=J_95Uf4eA7Y
3DP Net: http://www.3dpchip.com/3dpchip/3dp/net_down_ro.php

Cu placere! :)

| Mario252 explică (pentru Bandit288):

Ma sfatuiesti sa folosesc aceasta pentru PC, nu?

| Netadd a răspuns:

Salutare!
Din situație pe care o o prezinți, nu are legătura cu atenționarea, din device manager, de "WAN MINIPORT PPPOE". Ce pot deduce eu din descrierea ta, sunt următoarele:
1. pe laptop-ul tau ai avut configurată o conexiune pppoe (user name+ parolă).
2. OS-ul tau este Windows și cel mai probabil folosești Chrome.
3. Evident că router-ul funcționează normal.
4. Având în vedere că problema poate apărea din mai multe motive, se pot aplica următoarele soluții:
a) deschizi o linie de comandă (winkey+r si tastezi cmd sau pentru windows 8/10 winkey+x și click pe command prompt) și tastezi următoarele comenzi:
ipconfig /flushdns și enter.
b) în chrome cureți cache-ul (ctr+shift+delete)
c) dezactivezi alte adaptoare de rețea: în device manager/network adapters/ click dreapta și disable.) Lași doar adaptorul wireless