| SilentDark a întrebat:

Cine imi poate da si mie cateva canale de YouTube de unde pot invata limbaje de programare(C++, Java, C#, Python etc) si tutoriale unde sa le pun in practica, gen sa invat cum sa scriptez cap-coada un game engine, un program de facut calcule, cum sa creiez anumite aplicatii pentru Windows, sau chiar un sistem de operare.

Am inceput sa ma uit la TheNewBoston...
Am cateva cunostinte in programare insa vreau sa le diversific si sa le imbogatesc, mai ales in practica.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Personal consider cea ma maire greseala sa te apuci de 1000 de lucruri deodata si sa nu faci niciunul serios si pana la capat. Asa e si cu limbajele de programare, neavand experienta si nici macar bazele e complicat sa te apuci de 3-4 limbaje si nu are rost. Limbajul e o unealta pentru programator, principiile programarii trebuie stiute si ale se sedimenteaza cel mai bine folosind un singur limbaj la inceput pentru a nu iti distrage atentia sintaxa

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai pornit cu capul inainte fara sa te mai uiti in stanga sau in dreapta.

vrei sa inveti programare, atunci invata programare nu 100 de limbaje din care ai sa faci o varza totala.

Alege unul, de preferat C++ ca Java si C# necesita cunostinte de POO si aprofundeaza tot ceea ce inseamna prgramare si principiile acesteia.

game engine uri si sisteme de operare o sa faci cand o sa ai o echipa de cateva zeci de oameni cu multa experienta

| SilentDark explică (pentru suntserios):

Faza e ca stiu destul de mult din fiecare limbaj de programare si ma intereseaza tutoriale ca sa le mai imbunatatesc; gen caut ceea ce nu stiu si imbunatatesc...iar despre game engine nu ma intereseaza sa fac unul cap coada deoarece este exact cum ai spus tu, am nevoie de echipa...ma intereseaza gen cum pot sa importez anumite materiale sau obiecte intr-o fereastra cu optiuni facute in C++ sau chestii de genul.

| suntserios a răspuns (pentru SilentDark):

Personal consider cea ma maire greseala sa te apuci de 1000 de lucruri deodata si sa nu faci niciunul serios si pana la capat. Asa e si cu limbajele de programare, neavand experienta si nici macar bazele e complicat sa te apuci de 3-4 limbaje si nu are rost. Limbajul e o unealta pentru programator, principiile programarii trebuie stiute si ale se sedimenteaza cel mai bine folosind un singur limbaj la inceput pentru a nu iti distrage atentia sintaxa