| Ionut1001 a întrebat:

Salut,cine imi poate spune precis doar cine stie foarte bine, se potriveste o placa video de ex ddr5 la o placa de baza ddr3.

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde de placa video, sursa si carcasa. Placa de baza trebuie doar sa aiba un slot PCiEx liber.

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

Deci se potriveste, multumesc

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

Din punctul asta de vedere, da, dar trebuie avut mare grija la sursa.

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mult.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

N-ai pen' ce. Nu ne zici si noua despre ce placa e vorba, totusi? happy

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

De un asrock, socket fm2 a55m-vg3

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

La placa video ma refeream. happy

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

E slaba, e un sapphire ati radeon 5450 cu un gb, ddr3, 64 bit.

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

Imi poti raspunde la aceasta intrebare.De cateva zile am incercat sa imi reinstalez windows-ul si nu reusesc,cand bag cd-ul cu windows,si dupa aceea dau un restart, trebuie sa imi apara press to key cred.dar nu apare nimic, am incercat la alt calculator si merge sa instalez windows-ul, dar la al meu nu, si windows-ul e de pe net. sper sa ma ajuti cu aceasta problema.multumesc

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

Ia si pune-l frumos pe stick, nu te complica aiurea. Si vezi prin bios ordinea de boot sa fie setata ca lumea. La biosurile astea mai noi poti apasa o tasta gen F2 sau F10 si iti afiseaza un meniu de boot din care alegi device-ul la bootare, ca sa nu mai intri aiurea in BIOS pentru atita lucru. Legat de placa, toate bune, nu consuma mult, e scurta, deci merge garantat.

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

L-am pus si pe stick si tot nu merge, si mai e si mouse-ul cand aprind pc-ul mouse-ul dispare de pe ecran cand il ridic e optic, eu ma gandeam ca poate nu e buna placa de baza.am mai avut un mouse si tastatura si nu mi-a mers, am setat si biosul.degeaba.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

Fa update la bios, vezi sa fie enabled legacy usb support pe acolo. Bine, biosul de obicei e ok sa il ai la zi.

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

Trebuie sa am pe stick format 32fat ca sa pot da update la bios.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

Si care e problema?

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

Intrebam,sa fiu sigur

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

Mai toate BIOS-urile noi fac bine mersi update cu fisierul cu ROM-ul luat de pe un stick oarecare, nu trebuie' sa iti bati capul de ce format are sau daca e butabil sau nu.

| Ionut1001 explică (pentru KodrutZ):

Salut,te pricepi si la jocuri, daca da am o intrebare.Cod ghost iti cere 6 gb ram si 64bit pe windows eu vreau sa imi mai bag 2.va merge.te intrerb pentru ca battlefield 4 iti cere 4 ram si eu am 2 si imi merge.pe mediu.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionut1001):

In principiu e posibil sa mearga. In practica, ramine de vazut. Nu am apucat sa joc nici bf 4 si nici cod ghosts si eu oricum am 8 gb de ram, asa ca nu conta experienta mea personala daca era cazul...

Răspuns utilizator avertizat