Întrebare recomandată | EnvyU a întrebat:

Salut, cine se pricepe la electronica / audio.
Am 2 sisteme 2.1 si ma gandeam daca este posibil sa fac o combinatie nebuna gen sa tai fire si sa conectez cele 4 boxe mici la un subwoofer? eu ma gandeam ceva de genul:
Leg firele de la boxele dreapta apoi firele de la boxele stanga si apoi le leg la conectorul care se baga in subwoofer.
Ce ziceti? credeti ca ar merge? haha. Una e genius alta e Philips. SAU

Ma gandeam daca pot sa schimb boxele de la Philips sa le pun la subwooferul genius, pentru ca se aude mai tare si are control de bass, ala Philips nu are.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Nu prea inteleg ce doresti dar boxele pot fi interschimbate doar daca impedantele lor sunt egale sau daca impedanta de iesire a sistemului e mai mica dacat a boboxelor(in acest caz se raduce puterea amplificatorului)

ATENTIE boxele trebuie sa aiba puterea (W) mai mare decat a sistemului la care se conecteaza altfel la o solicitare (volum) mai mare se pot arde atat sistemul cat si boxele.

Cat despre ce legaturi( subwoofer in loc de 4 boxe?) vrei sa faci fi mai detaliat te rog.

| EnvyU explică (pentru stlucian):

Deci ma gandeam asa: Satelitii/boxele mici au cate un fir care se intalnesc printr-o mufa neagra cu jack 3.5mm care intra in spatele la subwoofer. Eu ma gandeam daca oare este posibil sa tai firele si sa lipesc toate boxele mici la un singur conector 3.5mm si sa il bag intr-un woofer.
Dar daca ma gandesc mai bine asa ceva ar fi o prostie pentru ca au output diferit.

Oricum nu cred ca voi incerca ca poate le stric pe amandoua si raman cu buza umflata, Multumesc de raspuns oricum, o sa iti dau o funda.

1 răspuns: