| cryyysss a întrebat:

Salut, credeți ca este ok sa pun placa video gtx 1650 pe un procesor Intel core i5 12600kf?
Nu este procesorul prea puternic pentru gtx 1650? Procesorul are 10 nuclee iar gtx 1650 nu este o placa video performanta, îmi este teama sa nu facă bottleneck?
Voi ce părere aveți? Pot pune gtx 1650 cu un procesor i5 12600kf? Fără sa facă bottleneck? Ms frumos, ofer funda.

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

NU exista procesor "prea puternic" pentru o placa video, placa video NU poate limita procesorul... PUNCT
exista doar invers (pentru ca atunci E limitare) si cati bani iti permiti sa arunci pe placa video

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca ar face bottleneck.
Din cate stiu, acest fenomen se intampla cand siuatia este inversa: placa video este mai performanta decat CPU.

| Feitan a răspuns (pentru Bula):

Si invers se intampla.

| Bula a răspuns (pentru Feitan):

Invers se intampla doar daca driver-ul placii video nu respecta pauzele ce le trebuie sa transmita procesorului.

| Frank51 a răspuns:

Nu merge, nu se vor înțelege. Încearcă un 3050ti, va fi dragoste la prima vedere.

Sau poți combina acel 1650 cu un i5 9400f, se vor iubi la nebunie.

| Trixt3r a răspuns (pentru Frank51):

4gb Vram si 128 de bits nu iti face bottleneck nici la prima generatie de i3 big grin

| Frank51 a răspuns (pentru Trixt3r):

Bottleneckul nu se referă doar la performanță ci și la potrivire, buget, șamd. Dacă luăm așa random, poate să bage orice placa video, chiar și GTX 650, și va merge bine, dar va fi ineficient. Cea mai buna combinație cu acea placă video este i5 9400f.

| Trixt3r a răspuns (pentru Frank51):

Prin definitie bottleneck este cand o componenta integranta a unui sistem, trage in jos performantele intregului sistem.

| NLS a răspuns:

Daca te joci pe un monitor FullHD, jocuri care pun accent pe procesor (CS Go de exemplu, MMO, sau jocuri cu harti imense), merge si asa.

Exista putin bottleneck, dar e in limitele normale, cel mult 10%, penalizare ce nu se simte oricum.

Pe rezolutii mai mari, sau pe jocuri care pun accent pe placa video, ar fi nevoie de RTX 3050, RTX 3060, RTX2060.
(Din tabara AMD face pereche buna cu RX5600XT si RX5700XT).

Bottleneck-ul depinde de fiecare joc in parte (felul in care e optimizat sa foloseasca placa video sau procesorul, de marimea si rezolutia hartilor, felul calculelor ce trebuie efectuate, etc), nu e ceva general valabil.

| GPA a răspuns:

Bottleneck-ul apare în situația în care placa video nu este raportată la procesor, placa video depășește cu mult lățimea de bandă pe care procesorul o poate gestiona. În cazul tău nu exista niciun bottleneck între i5 12600KF și GTX 1650, din contră, ai putea pune și RTX 3070 - 3080 iar sistemul tău e stabil. Bottleneck ar apărea la multi-gpu (SLI/Crossfire) dacă ai pune două RTX 3070 în SLI, ai avea un bottleneck de 30-33% pe acel procesor.

| Trixt3r a răspuns:

Da, linistit.

4gb Vram si 128 de bits nu iti face bottleneck la procesor.