| costiceacristian200 a întrebat:

Cum pot crea un stick bootabil cu windows 10 utilizând configurația BIOS?
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Descarci de aici instrumentul, bagi stickul in PC, astepti sa isis faca treaba si gata.
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

| NLS a răspuns:

Descarci si pornesti Rufus (eu scot mereu versiunea Portable, asa ca nu mai e nevoie de instalare, ci pornesc direct programul),

alegi in partea de sus unde scrie Select calea unde ai stocata imaginea ISO a KIT-ului de instalare.
Iar mai jos in partea stanga, intr-o caseta de selectie, o sa vezi MBR sau GPT.
Daca vrei o imagine pentru BIOS, alege MBR (Master Boot Record)
Iar mai jos, selectezi format de fisiere NTFS (default e FAT32)!
Atentie, in acest mod, doar HDD-urile pana la 2TB sunt vazute!

********************************************
Daca doresti un kit de instalare pentru UEFI, alege GPT (GUID Partition Table)
Iar mai jos, selectezi format de fisiere NTFS (default e FAT32)!

| NLS a răspuns (pentru NLS):

In linkul lui Danbz s-a strecurat o greseala imensa, (sau cel care a scris articolul nu e in stare sa traduca cum trebuie articole de specialitate)

In ziua de azi, NU se mai foloseste FAT32 pentru partitii primare, indiferent de schema de partitionare folosita (MBR sau GPT).

FAT32 e depasit, nu poate lucra cu fisiere mai mari de 4GB, nu are journaling, asta insemnand ca nu poate rezolva erorile aparute, si marimea maxima a partitiei suportate e de 32GB (pe Windows, caci pe alte sisteme de operare moderne ce suporta FAT32, limita maxima e 2TB).

FAT32 se foloseste doar pentru formatarea memoriilor flash (stickuri) de maxim 32GB, si doar pentru cazul in care stii ca nu vei copia fisiere mai mari de 4GB pe acel stick.

Pentru o instalare de Windows pe un sistem relativ decent si/sau modern (mai nou de 2007), ai nevoie de NTFS.

Iar pentru stickurile mai mari de 32 GB, se foloseste sistemul de fisiere exFAT.

Răspuns utilizator avertizat