| redjhon69 a întrebat:

Cum verific daca un stick cu windows bootabil functioneaza? in afara de varianta "din bios"

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca-i de la Windows 7 in sus apasa pe setup.exe. Daca porneste este Ok.

| CinevaNou a răspuns (pentru Salontanul):

Asta inseamna ca este si bootabil?

| Salontanul a răspuns (pentru CinevaNou):

Da. Asta nu inseamna ca nu poate avea defectiuni pe parcurs. Depinde de unde ai luat Windowsul. Ideea este sa nu-ti faci probleme. Poti sa-l refaci oricand. Poti si sa-l incerci in "varianta BIOS" (cum zici tu). Mergi pana la inceperea instalarii si apoi dai "Cancel". Daca nu stii cum sa-ti faci un stick boot-abil, repede si usor spune-mi si te ajut.

| CinevaNou a răspuns (pentru Salontanul):

Eu stiam ca trebuie sa aiba sector de boot ca sa fie bootabil, altfel iti ignora fisierul setup.exe si il poti rula doar din windows.

| Salontanul a răspuns (pentru CinevaNou):

Sectorul de boot este o portiune de hard, reprezintă, de obicei, primul sector fizic (512 bytes) dintr-un volum logic si se numeste MBR ( Master Boot Record). Daca PC-ul functioneaza il are. Care-i problema ca n-am inteles?

5 răspunsuri:
| Pungaru_Eusebiu_1969 a răspuns:

Dai F12 cand booteaza computerul si de acolo alegi USB-HDD si verifici daca e bootabil windowsul tau...