| MarutzzaPopesKuu a întrebat:

Salut, daca mă poate ajuta cineva....trebuie să cumpar o tabla de otel si sa o debitez pentru confecționarea a 22 de buc (diferite profile) de otel - grosimea 12, lățimea 25 și lungimea de 55. Ma intereseaza cum se calculează sa pot sa comprim cat mai mult sa tai tabla de otel cat mai fixa pentru cele 22 de buc... Cum se calculează?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci desfasuratul profilelor dorite, din hartie.
La fiecare indoire al tablei trebuie sa calculezi un plus (de lungime) egal cu grosimea tablei.

| mihai69 a răspuns:

E neclar: tabla trebuie să fie de 12 mm și să tai dreptunghiuri de 25x55, sau ai o tablă subțire (de 0, 5 mm să zicem) și trebuie să faci din ea "cutiuțe" (paralelipipede) cu dimensiunile 12x25x55?

| MarutzzaPopesKuu explică (pentru mihai69):

Da, tăiat si facut stil 12x25x55 - 22 buc

| sabin89 a răspuns:

Cum tai tablă de grosime 12 mm?

| KovacsB a răspuns:

Cred ca daca intrebi pe cineva care stie tabla inmultirii te poate rezolva.

| aimond a răspuns:

12 mm grosime se poate taia de exemplu cu un CNC laser