| Daniel_Teodor_1998 a întrebat:

Salut? Daca schimb placa video la PC cu una mai buna mi se va sterge ceva din PC sau v a trebui sa resetez windows ul? Dar cu placuțele RAM?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca schimbi placa video trebuie sa instalezi doar driverele pentru ea. Nu se schimba nimic. Daca pui memorie RAM nici macar atata nu trebuie sa faci. Atentie la memorie! Trebuie sa fie acelasi DDR si aceeasi frecventa daca este sub DDR3.

| Daniel_Teodor_1998 explică (pentru Salontanul):

Pai cu memoria ma gandeam la 4x2 gb adica 8gb ddr3.Pot sa le pun in locul pe care le am acum? Am 2x2 gb ddr2?

| Salontanul a răspuns (pentru Daniel_Teodor_1998):

Nu cred! Da-mi numele placii de baza si te ajut cu placere. Daca nu stii numele placii de baza, instaleaza CPU-Z: http://bit.ly/2INGzFr Apoi te uiti la Mainboard si citesti Manufacturer si Model. Imi spui si mie si o rezolvam. Apropo! Multumesc pentru funda!

| Daniel_Teodor_1998 explică (pentru Salontanul):

AsRock N68C-S UCC

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Daniel_Teodor_1998):

Da, merge. In teorie placa ta de baza supporta maxim 8 gb, ddr3 1600mhz.

| Salontanul a răspuns (pentru Daniel_Teodor_1998):

Vezi ca suporta si DDR 3 1600/1333/1066/800 non-ECC, un-buffered memory. Pe cele doua sloturi DDR 3 poti pune cate 4 Gb pe slot pentru ca suporta maxim 8 Gb. Sloturile DDR 3 au alta culoare decat DDR2. Nu stiu cum este la aceste placi de baza combi! Nu stiu daca lucreaza impreuna DDR 3 cu DDR 2!
La DDR2 suporta frecventele 1066***/800/667/533 non-ECC, un-buffered memory. Dar la memoria de 1066 DDR2 trebuie facut overclocking. Poti incerca sa pui DDR 3 si sa le pastrezi DDR 2-urile. Daca nu merge le vinzi. Eu zic sa-ti iei DDR3 cu 1600 Mhz.