| Shadow4Yoou a întrebat:

De 2 ani mi-am cumparat un XBOX-360 dar nu l-am prea folosit iar acum am decis sa fac eforturi pentru a-l face perfect pentru gaming. Deoarece nu are dispozitiv care identifica retelele wireless de internet trebuie sa folosesc un cablu UTP. In camera am doar o intrare la internet care se afla la 4-5 metri de xbox. Pe deasupra am nevoie de un cablu internet si pentru calculator. Intrebarea mea este ce dispozitiv as putea cumpara (gen HUB sau SWITCH- cu mai multe porturi de UTP) pentru a lega cate un cablu UTP atat la calculator cat si la xbox iar firul acestuia sa aiba o distanta de circa 3-4 metri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu switch merge doar daca ai conexiune la internet fara PPOE, IP fix sau daca providerul tau de internet nu verifica MAC-ul placii de retea. Daca indeplinesti oricare dintre conditiile de mai sus, vei avea nevoie de un router. Apoi, in camera ta iti pui un switch prin care vei avea acces la internet cu pc-ul si xbox-ul

| Shadow4Yoou explică (pentru anonim_4396):

Si asta ar fi o metoda. Dar eu caut doar un dispozitiv in care sa introduc mufa UTP si sa o impart in mai multe, dintre care una sa intre in calculator si una in xbox.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shadow4Yoou):

Exact asta ti-am spus, tu nu intelegi literele? Nu ar fi o solutie, e singura solutie. Daca internetul tau nu necesita ppoe, ip fix sau nu e pe mac poti pune direct un switch din care vor pleca doua cabluri, unul pentru pc si unul pentru xbox. Daca nu indeplinesti conditiile, pe langa switch, vei avea nevoie si de un router. Destul de clar sau vrei si desen?