| LWikErR a întrebat:

Salut de 2 zile imi uruie unitatea zici ca e tractorstraight face
Deci sta 5 min aprins si incepe sa uruie
ventilator nu stiu l-am curatat da n00b cum sunt si lenes sa sting pc-ul am incercat sa-l curat in timp ce mergea si din greseala am bagat degetul la elice da nu la ventilator ci la alta e in unitate ajezat pe placa de baza si a zburat o particica din elice dar cand o invart nu se aude nimic...merge bine si nici nu stiu de unde se aude...cand misc unitatea int-o parte sa zicem nu se mai aude asa cand ma apsa pe ea iar se mai opreste dar contiuna dupaceea cine ma ajuta va rog
Dau funta

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Când învârţi tu de ea nu se aude nimic, pentru că doar la viteză mare se dezechilibrează, nemaiavând toate palele, ca şi cum se descentrează roata la bicicletă... Ori pui ceva greu pe unitate să stea apăsată, ori bagi ceva sub ea să stea într-o parte...

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| elenaangela12 a răspuns:

Vezi ca prin praf la elice sterge si tu elicia de praf si restul de unitate ca si mie imi facea asa si am sters-o de praf si acum nu mai huruie

| skrtelmrs a răspuns:

Asa mi se intampla si mie
dar mie, cand mi se aprindea uruia cca. 5 min si se oprea.era de la temperatura, trebuia sa si-o regleze... unele modele de pc asa fac.de ex la varamea se audea mai incet fata de la mine sau la tine cand pc-ul isi regleaza temperatura.incearca sa lovesti in spate la unitate in cerul ala de metal.dar nu prea tare.sa nu-ti cada sursa. dupa parerea mea cred ca e ceva normal.

Răspuns utilizator avertizat
| LWikErR explică:

Asa dar daca lipesc mica particica de la elice si-ar putea reveni?

| kretzu a răspuns:

Vezi daca totul e bine fixat in suruburi este esential pentru a nu mai scoate zgomote enervante si daca tot continua verifica pozitia sursei, adica daca este prinsa bine si ventilatorul ei daca functioneaza corespunzator. Poate fi si de la vibratiile hard disk-ului daca nu este bine fixat, si mai verifica daca nu cumva un fir intra in elicea ventilatorului. Deasemenea si cooler-ul palcii video daca are! si daca a zburat o mica particica din elice mica particica ce inseamna ca suprafata mm sau cm ca altfel racirea procesorului nu va mai putea fi facuta corespunzator iar pc se poate misca urat cand se incinge procesorul!