| efpies a întrebat:

Salut.De cateva luni nu mai merge calculatorul.Adica pornea isi verifica memoria RAM,placa video,HDD-ul, si toate celea.Dar scria Sec Slave Not Detected.Si nu imi porneste nici cum.Am incercat sa il scot din priza, sa reconectez cablurile etc.Dar cand am apasat pe buton nici nu mai aparea Splash screen-ul de bios (adica ecran negru).Am incercat si sa ii schimb bateria bios-ului dra tot nu merge.Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Annnonim12 a răspuns:

Sa-r putea sa fie bateria... In unitate are o baterie, nu stiu prea bine unde, spune-i unui specialist, si eu am avut aceeasi problema! FUNDA?

3 răspunsuri:
| efpies explică:

Incepuse intr-o zi cand l-am pornit si ATI imi zicea:NSIS Error.Am incercat sa reinstalez programul ATI dar tot asta zicea.Si pe timp ce trecea tot mai multe erori primeam.Am reinstalat windows-ul si pe la jumate a zis geva de genul:An error occurred.Si l-am restartat si de atunci Bios-ul scria Sec Slave Not Detected.

| efpies explică:

Si m-am uitat pe HDD si am incercat sa mut jumper-ul.Dar tot nu mergea.
HDD-ul meu:
WD800JB-00JJC0
Firma:
WD (Western Digital)

| efpies explică:

Dar nu stiu exact care e problema.Eu cred ca HDD-ul ca Sec Slave ii ceva legat de HDD.