| AlbertoMajesty a întrebat:

Salut, de cateva zile am o problema cu PC-ul, destul de naspa. Am sa ii dau de cap, au incercat si prietenii sa ma ajute dar degeaba. De fiecare data cand intru intr-un joc, atentie, doar cand intru intr-un joc, monitorul mi se inchide, dar PC-ul inca merge, adica inca se aud ventilatoarele. Ca sa isi revine trebuie sa il opresc din buton, fortat.
Specificatii: Placa video: Radeon RX 580
Procesor: I5 2400
Memorie: 8 gb 1600 mhz
Placa de baza: Hawlett-Packard, model 1494
Un SSD pe care am windows de 128 gb cat si un HDD de 500 gb

9 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

O posibilitate este ca jocul sa aiba configurata o rezolutie invalida - de exemplu monitorul tau stie maxim 1280x1024 si jocul vrea sa porneasca in 1920x1080.

Este vorba doar de un joc anume sau de orice joc?

Pentru un stress-test simplu de placa video iti recomand FurMark:

https://geeks3d.com/furmark

| AlbertoMajesty explică (pentru flixbuster):

Mersi, dar problema e ca nu se mai deschide deloc acum si intra direct in save power mode

| flixbuster a răspuns (pentru AlbertoMajesty):

Atunci fa-ti un Live Linux si incearca GpuTest din Linux sa vezi daca e ceva cu placa video:

https://www.geeks3d.com/gputest

| AlbertoMajesty explică (pentru flixbuster):

Pai cum sa i fac daca nu mai pot sa l pornesc deloc, si intra direct in save power mode

| flixbuster a răspuns (pentru AlbertoMajesty):

Nu inteleg, intra cand pornesti PC sau dupa ce porneste Windows? Eu am inteles ca Windows intra in save power mode cum ii zici tu. Daca e de la pornirea PC e mai serios. In cazul acesta as deconecta TOATE firele dela unitate - alimentare, monitor, retea, mouse, tastatura, boxe, tot, tot, tot sa ramana doar carcasa ca si cum ar trebui s-o iei in brate sa o muti. Ideea e sa nu mai intre deloc tensiune pe placa de baza. Este foarte probabil ca ce a spus @JicaContra sa fie corect, ai o problema la sursa sau placa video si cate vreme ai tensiune pe ele calculatorul e "blocat". Vezi daca il deconectezi cum ti-am zis si il lasi cateva minute apoi conectezi doar minimal alimentarea si monitorul pe unitate si apesi buton power - sa vezi daca-ti pleaca.

| JicaContra a răspuns:

Suna a sursa, sau placa video defecta
insa imi pun banii pe sursa, sursele se duc in timp daca nu contin in nume ceva de gen +80% care le face mult mai scumpe, iar cand intrii in joc apare un boost mare de consum

| Salontanul a răspuns (pentru JicaContra):

Mi se pare un raspuns de funda! O meriti. La scoala ti-as da un 9 in loc de 10 pentru "intrii". Daca scriai cu un singur "i", iti strangeam si mana.hee hee laughing

| AlbertoMajesty explică:

++**Dau funda la cine ma ajuta**

| AlbertoMajesty explică:

Update: Cand incerc sa il aprind, imi intra direct in power save mod fara a se mai deschide