| Andreea411 a întrebat:

De cateva zile mi-am instalat Windows 7 Ultimate pe 32 biti ( pana acum am avut Windows XP) si tot de atunci am ramas fara sunet pe PC.
Mentionez ca placa de sunet este incorporata pe cea de baza ( P5LD2), in Control Panel ---Hardware and Sound--Manage audio device imi arata ca am instalata placa de sunet High Audio Definition Device si totusi nu am sunet.
Este posibil ca placa de baza ASUS P5DL2 sa nu fie compatibila cu Windows 7? In acest caz ce pot face?
VA MULTUMESC!
PS... scuzati rubrica, am nevoie urgent de raspunsuri si am considerat ca aceasta este cea mai vizualizata

11 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Vezi ca nici unu nu stieti nimica fratilor. Deci hai sa iti explic eu, modelu placi tale de baza nu are suport pentru Windows 7. Toate drivarele sunt compatibile cu windows XP. Cea ce sa instalat la sunet etc sunt niste predrivare provizori, care sunt pune in sistemu de operare.

| Andreea411 explică (pentru itsoft):

Si ce ma sfatuiesti sa fac? sa renunti la gandul ca voi avea pe calculator instalat windows 7 in conditiile astea sau... daca ma incapatinez sa folosesc windows 7 trebuie neaparat sa imi schimb placa de baza? nu pot sa descarc de pe net un suport pentru placa de baza, compatibil cu windows 7?

| emilitalia a răspuns:

Incerca si intra in Sistem>Hardware>Device Manager si vezi daca sunt instalate driverele pentru sunet (ai sa vezi ca este ceva acolo cu galben daca nu le ai). Poti sa revii si sa spui ce ai facut. Bafta.

| Andreea411 explică (pentru emilitalia):

In meniul Control panel--System and Security-- Device Manager--Sound, video and game controllers mie imi apare

High Definition Audio Device
NVIDIA(R) nForce(TM) MIDI UART
Unsupported Standard Game Port
* niciuna dintre acestea nu sunt marcate cu galben

| emilitalia a răspuns:

Exista pe net windows loader. Il cauti pentru varianta 7 si el va descarca automat tot ceea ce mai lipseste din calculatorul tau. Incarca si vezi setarile si din Control Panel la Sounds and Audio Devices.

| itsoft a răspuns (pentru emilitalia):

Frate windows loader este activator pentru windows 7 nu este ce ea ai spus tu! citeste bine intai si la urma scrie aici.

| Ungureanus a răspuns:

Http://www.asus.com/Motherboards/P5LD2X1333/#support intri aici, vezi in coltul stanga sus driver and tools, alegi sound si ai driverul de sunet

| itsoft a răspuns (pentru Ungureanus):

Posibil sa nu fie modelu acela cea ce i-ai dat tu man, eu ma uitasem pe sites modelu direct " P5LD2 "

| Ungureanus a răspuns (pentru itsoft):

Se poate, dar trebuie incercat.eu avut un laptop cu vista pe el, am instalat w7, arata ca are sonor, dar sunet lipsa totala, dupa o graoaza de reinstalari, am pus un sp 3 pe el, am gasit driverul de sunet, pe care l-am scris pe un stick sa nu-l mai pierd

| itsoft a răspuns (pentru Ungureanus):

Trebuie pastrare, dar daca alti nu fac treaba asta eu le mai explic la majoritatea care vin sa le fac Calculatoarele.

| Andreea411 explică:

In Device Manager---Sound, video and Game controllers mie imi apare
High Definition Audio Device
NVIDIA (R) nForce((TM) MIDI UART
Unsupported Standard game port
mentionez ca niciuna dintre acestea nu prezinta vreun semn galben