| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile PC-ul meu se stinge singur. Am destula memorie(vreo 40gb in c:\), iar alt lucru este faptul ca se stinge repede cand resursele PC-ului sunt solicitate ca de exemplu cand intru in jocuri(CS, metin etc.) si de cand mi se stinge singur PC-ul se misca foarte greu cu toate ca am resurse bunicele(4gb ram, 1gb video etc,,). Nu stiu ce sa cred, o fi de la sursa, o fi pe duca, sau ar putea fi de la vreun virus, fiindca cu o zi inainte ca el sa inceapa sa se stinga am folosit un autoclicker pentru metin iar antivirusul mi-a detectat un trojan acolo la autoclicker, dar nu am bagat in seama, gandindu-ma ca fiind un hack e normal sa aiba hack dar nu poate dauna. As incerca sa reinstalez windowsul dar imi e frica sa nu se stinga Pc in timpul instalarii, pentru ca el se stinge si inainte de a intra in windows si ca sa dau o scanare nu pot pentru ca se stinge PC inainte de a termina scanarea. Sper ca voi sa ma ajutati pentru ca imi fac o gramada de nervi din cauza lui. Va multumesc mult!
P.S: Funda+ Vot pentru user-ul anuluihappy

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

CPU-Z, Verifica temperaturile pcului, vezi procesorul ce temperaturi are, ele sunt acceptabile pana in 80grade, eu l-am setat pe al meu daca atinge 85 sa se inchida (si da am avut momente cand randam si atingea 80-83grade). Daca temperaturile sunt ok, atunci sursa ta nu face fata sistemuluil. O sursa decenta de 400w te ajunge undeva la 100lei~.

| VladAlex1956 a răspuns (pentru Seby90):

Unde pot sa vad temperaturile pc-ului?happy Apropo, multumesc tuturor pentru ajutor

| Seby90 a răspuns (pentru VladAlex1956):

, Verifica temperaturile pcului, vezi procesorul ce temperaturi are, ele sunt acceptabile pana in 80grade, eu l-am setat pe al meu daca atinge 85 sa se inchida (si da am avut momente cand randam si atingea 80-83grade). Daca temperaturile sunt ok, atunci sursa ta nu face fata sistemuluil. O sursa decenta de 400w te ajunge undeva la 100lei~.

E destul de evident acum?

| VladAlex1956 a răspuns (pentru Seby90):

Unde pot sa vad temperaturile Pc-ului? E un program anume sau pot sa vad din BIOS?

| Seby90 a răspuns (pentru VladAlex1956):

Nu stiu ce dracu a avut postul meu. Site de maioneza.

In fine, subliniasem CPU-Z Ala de ti l-am pus la inceput, e un soft.

12 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

1) se incalzeste si intra in protectie automat se stinge/restarteaza
2) posibil ca sursa sa nu faca fata si ii taie tot curentul
3) curata pcul.

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu cred ca este sursa, mai degraba schimba coolerul si pasta termica. Pune un cooler mai mare, la fel am patit si eu. Aveam un cooler Intel care nu facea fata si l-am schimbat cu un titan mare.

| VladAlex1956 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

O sa incerc, dar oare coolerul poate fi depasit de la caldura, fiindca Pc este foarte aproape langa o sursa de caldura, si ma gandesc sa nu faca fata coolerul la atata caldura si sa nu mai poata raci sistemul

| Doctorfishadi a răspuns (pentru VladAlex1956):

Posibil,la mine cand este foarte cald in casa temperatura cpu incepe sa urce!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru VladAlex1956):

Poti sa verifici temperatura cu everest, este cel mai bun

| bistrita1984 a răspuns:

mai sterge prafu prin el si prafu din cooleru de pe sursa, verifica si pasta termica de pe procesor daca are putina mai pune-i se gaseste la magazin de pc

| VladAlex1956 a răspuns:

Cool I just got a free Minecraft gift code at http://freeminecraftgiftcode.net

| Yellow2013 a răspuns:

S-a dus hard-u sau procesor-u ca asa a patit maicamea cu un calculator vechi din 2003. Daca ai antivirus bun trojanu ala til-ar baga in carantina sau ti-lar sterge cum este Norton dar sunt cam sigur ca hardu e devina.