| Bilii a întrebat:

Salut. De ce cand dau la video-uri pe yt 8k imi merge greu? Pe 4k imi merge foarte bine. Oare nu supporta cablul? Am displayport dar nu stiu ce versiune dar merge cu fullhd 144hz

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Ca sa fie 8k fluid, trebuie sa ai și un display, dar mai ales un procesor potent, din punctul de vedere al performanței.
Randarea in 8k necesita procesarea a mai multor pixeli și trebuie mai multa putere de procesare.
Dacă îți merge pe 4k, crede-ma că nu ai de ce sa faci upgrade la 8K, pentru simplul motiv că 1.4k e suficient pentru urmărit conținut și 2.consumi mult mai mult internet.

7 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Pentru a rula 8k ai nevoie de un monitor bun, de preferat Smart TV și de o placă video potentă, seria 4000. Procesorul este irelevant. Intri pe site-ul producătorului plăcii video și la specificații trebuie să găsești printre altele și ce tip de format suportă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ca sa vezi 8k, trebuie sa ai tv sau monitor care suporta 8k! Degeaba setezi tu optiunea, daca deviceul nu suporta. Fun fact: prin 2009 aveam un monitor care suporta pana la 480p. Eu descarcam filme de pe net in 1080p / blue ray, eram mic si prost laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Suntem prosti pana murim, doar prostii se cred destepti laughing

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este si paradoxul lui Socrate, nu degeaba parintele filosofiei a afirmat "stiu ca nu stiu nimic", niciun dobitoc nu se va indoi vreodata de capacitatea lui intelectuala pentru ca el este dobitoc si limitat, prost si arogant!

Răspuns utilizator avertizat
| literallythesamebruh a răspuns:

Dacă ai ecran, dar nu ai specificațiile necesare, cu siguranță nu vei avea parte de o experiență 8k corectă. Dacă e să o luăm așa, și telefonul meu rulează 8k, dar este degeaba dacă merge greu și procesorul nu duce.