| rupzorwin a întrebat:

Salut
De ce procesoarele de la Intel(i3/5/7) au Tehnologie de fabricatie:22nm iar procesoarele de la AMD au Tehnologie de fabricatie:32nm?
Care sunt mai bune pentru jocuri:Intel sau AMD?
FUNDA!

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Sa-ti raspund direct la intrebare? Pentru ca Intel mai tot timpul a fost cu un pas inaintea AMD. Tehnologia de 22nm - procesoare de dimensiuni mici, consum redus de energie, putere/viteza mare. Pentru jocuri recomand Intel.

| rupzorwin explică (pentru neluL):

Atunci de ce e diferenta de 2-3milioane intre ele amd are 3. 9ghz iar i5 are 3, 3ghz...asta nu conteaza?

| neluL a răspuns (pentru rupzorwin):

Care AMD si care I5 mai exact ce modele? Care sunt mai scumpe? Cele de la Intel? Mi se pare normal ca un lucru bun sa fie mai scump! Conteaza multe la un procesor, cate core-uri are fiecare, viteza per single core, overclocking, consumul de energie...etc Nu conteaza doar Ghz. Poti compara un Intel Core I5 de 3Ghz cu Intel Core I3 de 3Ghz si cu Intel Core 2 Duo de 3Ghz? Daca ar fi dupa tine, toate au 3 Ghz! Diferenta de bani consta in CALITATE superioara!

| Danzell a răspuns:

Pai 22 nm, sau 32nm este spatiul dintre semiconductorii din cpu
diferenta intre ele este deci de marime a CPU-ului.

Nu ar trebui sa te intereseze asta daca vrei sa cumperi un CPU.

uite aici un articol care te-ar putea ajuta sa intelegi e in engleza insa:

http://www.engadget.com/2012/06/15/engadget-primed-nanometers/#gambler

| danyel89 a răspuns:

Tehnologie de fabricatie mai mica=consum mai redus de putere.
Conteaza numarul de nuclee si viteza acestora.
Un quad-core (4 nuclee) de la amd nu e scump-250-300 ron si vei putea rula orice joc fara probleme
ATENTIE:mai importanta in jocuri decat procesorul este placa video.
Apoi sa ai minim 2 Gb ram.de preferinta ddr3(dar trebuie sa suporte placa de baza)

| rupzorwin explică (pentru danyel89):

M-am gandit la o placa video 2gb gddr5 256biti de la radeon si un procesor amd fx 6350 3, 9ghz