| Reek54 a întrebat:

De ce procesoarele Intel sunt mai scumpe decat AMD?

10 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Pentru simplul motiv ca sunt mult mai performante, si sunt capabile sa isi mentina performantele si la temperaturi mai ridicate. Ce zice baiatu' ala ( @daniel2forea ), daca el vrea gaming atunci sa isi ia cel putin i5. Dar treaba cu jocurile nu e chiar asa simpla, pui un procesor, rami si placa video, si gata jocu' merge, sunt jocuri care nu stiu, nu sunt capabile sa foloseasca toate resursele unui procesor, vorbind de AMD, auzisem de un joc ( Guild Wars 2, parca ) care cica nu e foarte capabil in a folosi toate nucleele unui procesor AMD FX-'nu mai stiu cat'. Bine, acum, baietii de la AMD sunt foarte smecheri, cica au facut un procesor cu 8 nuclee, dar nu sunt 8 nuclee independente, sunt grupate 2 cate 2, deci practic tot un procesor cu 4 nuclee ai intr-un final. Sau alta smecherie de-a lor ( asta doar asa ca fapt divers) ei cica au procesoare cu 3 nuclee ( asta nu e o noutate ), ei bine, asa ceva nu se practica in realitate, procesorul lor cu 3 core-uri, are de fapt 4 core-uri, numai ca unul din ele este dezactivat, si daca cel care isi cumpara respectivul procesor se pricepe putin intr-ale calculatoarelor, isi poate reactiva cel de-al 4-lea core laughing.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pt placa video integrata si firma "Intel"

| viavo a răspuns:

Pentru ca e mai scumpa marca,adica dai banii degeaba pe marca, ca vezi doamne e de marca, eu unu sunt pro amd, pc-urile Intel au in general o constructie sensibila la socuri mecanice si temperaturi mai crescute, amd-urile sunt mai durabile

| tr3ig a răspuns:

De ce o geaca de piele este mai buna ca una de vinilin, cam asa e intrebarea ta, sper ca te-am lamurit cu raspunsul astawinking.
in primul rand Intel lucreaza la valoarea pe care ti-o arata pe cand amd este o hotie pe fata. iti spune ca lucreaza la o anumita valoare ca sa iti ia ochii dar de fapt realizezi ca lucreaza la o valoare mult inferioara.

| ionutzwk a răspuns:

Intel este cea mai buna firma de procesoare.

| daniel2forea a răspuns:

Eu unul nu inteleg de ce dar in loc sa cumperi un Intel core i3 cu 500 lei mai bine cumperi un amd a8 5600k care este cu mult superior. http://www.youtube.com/watch?v=_Yd49m3Cw1g

| daniel2forea a răspuns:

Zau asa.eu iti mai dau un videoclip care demonstreaza ca un amd a8 ce are un pret asemanator cu i3 este mult mai bun, mai ales cu crossfire.Nu inteleg de ce crezi toti fanii Intel.Pur si simplu amd este mai bun.Inca un lucru-testul a fost facut cu ambele procesoare pe acelasi pc! http://www.youtube.com/watch?v=LxlQLzOCxEc

| cocowx a răspuns:

In primul rand sunt putin mai bune, iar in al doilea rand firma e mult mai populara si profita de asta

| TaNNNkEr a răspuns:

Pt ca sunt si mult mai bune!

| Reek54 explică (pentru TaNNNkEr):

Mai bune in ce fel?