| SonicAndrei a întrebat:

Care e diferența dintr Intel și AMD? În general, știu că procesoarele Intel sunt mai bune, dar sunt procesoare AMD mai bune și mai ieftine decât unele Intel.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

AMD e principalul concurent la noua consola PS4 din luna asta cand va fi lansata asa ca la consola isi face treaba buna si la pc nu sau da in functie de piesa.

| Radu284 a răspuns:

In general, procesoarele Intel sunt mult mai eficiente (consuma mai putin, se incalzesc mai putin). Au si performante mai bune decat cele de la AMD, dar cele de la AMD sunt mai ieftine, iar unele au incorporate un GPU destul de bun, deci nu iti mai trebuie o placa video dedicata (asta daca nu esti gamer).

| SonicAndrei explică:

Și eu am un procesor Intel (Core i3-3220), dar am găsit procesoare la aproximativ același preț mai bune ca ce am eu. De exemplu un AMD A8-6600K sau un AMD FX-6100. Mi-aș fi putut face calculatorul mai bun cu unul din aceste procesoare, dar care ar fi fost diferența jocuri-programe?

PS: Îmi place Intel-ul meu.

| Ichim_Tavi_1987 a răspuns:

Intel e mai economic dar maj scump
Amd consuma mai mult dar e mai ieftin
Eu am Intel (il omor in jocuri toata ziua si merge perfect)

| war9991 a răspuns:

Eu am amd FX-8150 si merge fff bine si este si are un pret decent. Eu il am din 2012 si am dat 11 milioane pe el