| cosminftw a întrebat:

De ceva vreme mi se tot blocheaza PC'ul[imaginea ingheata iar mouse'ul se blocheaza].
Configuratii PC:
-Procesor : AMD Athlon 64, 2000 MHz, 3200+
-Placa de baza : Gigabyte GA-K8NMF-9
-Placa video : NVIDIA GeForce 6200 TurboCache(TM) - 256 MB
-512 MB RAM
-Sursa nu mai stiu exact ce model este dar a fost schimbata acum 1 luna.

Răspuns Câştigător
| Sihastrul a răspuns:

1.verifici radiatoarele procesorului si placii video sa nu aiba praf si ventilatoarele acestora sa se roteasca usor.
2. optimizarea sistemului de operare, vezi aici: http://tutorialiro.blogspot.ro/2012/05/optimizare-pc-123.html

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cauze sunt mai multe! Placa de baza, windows, sursa(dar zici ca ai schimbat-o), HDD-ul, memoria, etc. Le iei prin eliminare si vezi de unde ti se trage. Vezi si temperatura la procesor si daca-ti merge cooler-ul de la placa video. Asa ca... pune osul la treaba.

| nicu991 a răspuns:

Pe configuratia prezentata de tine iti recomand Windows XP Service Pack 2 si te sfatuies sa-ti schimbi sistemul de operare odata la 3 luni mai ales daca folosesti internetul intens + un antivirus bun(probabil ai virusi care isi fac de cap cu PC-ul tau) gen AVIRA, BitDefender, Norton...