| SWAAGG a întrebat:

Salut, de curand am achizitionat un laptop Dell Insirion 17 5000 cu urmatoarele specificatii:
-Procesor i7 7500U
-Placa video:Intel HD Graphics 650
AMD Radeon R7 M440 4GB DDR5
8GB Memorie Ram DDR4

Eu v-am scris componentele exact cum sunt prezentate si in laptop.
Am achizitionat acest laptop la mana a doua si dupa aceste specificatii ar trebuie sa mearga struna fara probleme in jocuri sau in task-urile de zi cu zi, dar am observat ca in GTA San Andreas are putin lag si nu trece de 40 FPS si in Euro Truck Simulator 2. Cu setarile pe medium are cateodata niste freez-uri. Acum ma gandesc ca ar trebui sa ii schimb windows-ul si driverele sa aiba update-urile la zi, asa cred ca laptop-ul ar trebui sa lucreze la capacitatea lui maxima. Acum as vrea sa stiu si eu parerea voastra despre acest laptop si daca a meritat investitia de 1200 de ron pe el. Ce ar trebui sa fac sa il aduc la capacitatea lui adevarata unde sa ma pot juca fara probleme la niste setari ok si sa nu aiba lag?

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Laptopul este bun pentru 1200 lei.
Nu este normal să ai probleme cu el în GTA SA Multiplayer sau Euro Truck Simulator (cu setări medii).
Recomand Windows 10 curat, făcute toate actualizările de Windows (printe care se vor regăsi driverele necesare laptopului și instalat manual driverele pentru plăcile video (Intel HD 620 și R7 M440).
După, când vrei să joci ceva, right click pe executabilul sau shortcutul jocului și este undeva o opțiune de a alege placa video cu care să rulezi jocul. O alegi pe cea dedicată.
Asta este tot.
Mult succes!

| SWAAGG explică (pentru SilviaDulcik):

Am descoperit problema, driverele de la placile video nu le pot instala mai ales cea de la Intel am cautat o gramada

Răspuns utilizator avertizat
| RaptorFabian a răspuns:

Îmi pare rău să zic asta însă acest laptop chiar nu este pentru jocuri. Adică ai placa video amd r7 care nu e chiar cea mai buna însă cu graficile pe mediu ar trebuie sa ducă! Eu nu as fi dat bani aia nici o data. Sunt pc uri mai low end la 1300 de lei cu 8 GB RAM DDR4 și ryzen 3.